Image default
Erkek Sağlık

Elektronik Sigara Tehlikesi

Son dönemde sigarayı bırakmak isteyenler elektronik sigara hakkında masum gerçekleri göz ardı etmemelidir. Sigara bağımlılarında oluşan psikolojik ve fiziki bağımlılıklara bir alternatif olarak lanse edilen elektronik sigara, en az normal sigara kadar zararlar barındırıyor. E-sigara adı verilen elektronik sigara, normal bir sigaranın 1 nefeste verdiği nikotini 30 nefeste almanızı sağlıyor, bu sebepten ötürü de daha sağlıklı olduğu söyleniyor. Ancak normal sigarada bulunan nikotinin sıvılaştırılmış halini barındıran elektronik sigaranın herhangi bir sağlıklı yanı olmamakla birlikte sigarayı bıraktırdığı yalanı da sadece bir pazarlama hilesidir. Gelin elektronik sigaranın zararlarına ve vücuda yaptıklarına hep birlikte bir göz atalım.


Bağımlılık Seviyeniz Artıyor

Sigara bağımlılığının iki farklı türü bulunuyor. Duygusal bağımlılık olarak bilinen bağımlılık türünde, bağımlı hüzünlenmek, sinirlenmek, sevinmek gibi duygu değişimlerinden sonra sigara içerek kendini rahatlatır. Fiziksel bağımlılık adı verilen ve “dudak tiryakiliği“ olarak bilinen bağımlılık türünde ise bağımlı sigaranın varlığından keyif almaktadır. Elektronik sigara ise adeta bir oyuncak gibi bağımlının sürekli elinde olması vesilesiyle fiziksel bağımlılığı arttırıyor hem de içerisindeki nikotin ve diğer sigara bazlı maddelerle duygusal bağımlılığı da bitirmek yerine tetikliyor. Elektronik sigara içindekiler bilinmeden ortaya atılan sağlığa zararsız olduğu düşüncesi bağımlıları kurtulmak için e-sigaraya yönlendiriyor; ancak bu şekilde bağımlılıkları daha artıyor.

Kansere Davetiye Çıkarıyor

Akciğer ve gırtlak kanserinin tetikleyicisi %90 oranla sigaradır. Normal sigarada bulunan birçok yabancı madde buna neden olurken; elektronik sigara içerisinde bulunan propilen, glikol, etanol, kimyevi tat vericiler, tütün çiçeği gibi maddeler solunum sistemi fonksiyonlarında hasara neden olarak kansere neden olabiliyor.

İçen Kadar İçmeyene De Zarar

Normal sigaradan farklı olarak elektronik sigara kapalı alanda da içilebildiği için dumanı ve dumanındaki ağır metaller daha çok kişiye tesir edebilmektedir. Özellikle sigara kullanmayan insanlarda daha büyük etkiler gösteren kimyasallar nefes darlığı, solunum yolu tahribatı gibi etkiler yaratmaktadır.

Ayrıca ülkemizde yasal olmayan ve yasa dışı yollarla elde edilen elektronik sigara ülke ekonomisine de zarar vermektedir. Elektronik sigara gerçeği bilinmeden sigaradan kurtulmak için e-sigara kullanılması daha ciddi zararlara neden olmaktadır.

Benzer Yazilar

Saçlı Derinizi Güneşten Koruyun

Ahmet DOĞDU

Sağlıklı Bronzluk için Ne Yapmalı?

Editor

Hangi Ünlü Erkekler Estetik Tercih Ediyor?

Ahmet DOĞDU

Prostat Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Ahmet DOĞDU

Jinekomasti Nedir?

Editor

Türkiye’de Bulunan Erkek Bakım Ürünleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz