Image default
Sportaküs

Elektronik Sporlar ve Profesyonel Oyunculuk Hakkında Az Bilinen 5 Şey

Elektronik sporlar geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği %43 büyüme ile her geçen gün daha da popüler bir hale geliyor. Bilgisayar oyunlarını sadece eğlence olarak değil, bir iş olarak kullanan profesyonel oyuncular her yıl turnuvalarda milyonlarca dolar ödül kazanırken, izleyici sayısı ise özellikle uzak doğu ülkelerinde bir stadyumu doldurabilecek boyuta ulaştı.

Elektronik sporlar hakkında genelde bilinenler aksine ender bulunan bilgileri sizin için derledik;

1. Tahmin Ettiğinizden Daha Yaşlı

Elektronik Sporlar genel olarak Counter-Strike ve Starcraft oyunları ile yayılmaya başlasa da yapılan ilk turnuvalar 1980lerdeki onbinlerce kişinin ilgisini çeken Space İnvaders turnuvasına dayanmakta.

2. Sadece Strateji ve FPS Oyunların Turnuvaları Olmuyor

Çoğumuzun aklına günümüzün popüler oyunları League of Legends, Dota 2 ve CS:GO gelse de an itibari ile Dünyada Tetris’den, Sonic’e hatta Super Mario’ya kadar bir çok oyunun turnuvaları aktif olarak gerçekleştirilmekte.

3. Profesyonel Bir Spor Dalı

Bir çok insan tarafından spor olarak dillendirilmese de, 2013’ten beri başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bir çok ülke artık Elektronik Sporları, profesyonel olarak ele alıyor. Sonuç olarak akıl, mantık, kararlılık, refleks, yetenek, strateji gibi bir çok unsuru içinde barındırıyor. Satranç gibi düşünebilirsiniz.

4. Yalnızca Küçükler Oynamıyor

Aileler genelde bilgisayar oyunları ile küçük çocukların ilgilendiğini düşünürler ve genelde büyüyen genç nesil aile baskısına maruz kalır. Ancak turnuvalarda yer alan profesyonel oyuncuların yaşları oldukça büyük farklılıklar gösteriyor. 40 yaşın üzerinde turnuva kazanan Starcraft oyuncuları, eşleri hatta çocukları olan oyuncular bu algıyı kırmaya yetiyor.

5. Mesleğini Yap Para Kazanamazsın Algısı

Sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde oyuncular aileleri tarafından anlayışla karşılanamıyorlar. Para kazandıramayacak geçici hevesler olarak ele alınıyor. Ancak günümüzde profesyonel oyuncular aylık düzenli para kazanmaktalar. Ayrıca bir örnek vermek gerekirse, mevcut durumda en büyük ödüllerin olduğu DOTA 2 isimli oyunun ”The International” isimli turnuvası geçtiğimiz yıl Evil Genius takımı tarafından kazanıldı. Turnuva sonucu 5 kişilik EG takımı tamı tamına 6,634,661 dolar kazanmış oldu.

Benzer Yazilar

Halı Sahada Kazanmanın Püf Noktaları

Ahmet DOĞDU

Dünyanın En İlginç 3 Sporu

Ahmet DOĞDU

Fitness: Motivasyon İçin İpuçları

Editor

Vücut Geliştiriciler İçin Piramit Set

Editor

Spor Salonları Hakkında Önemli Kurallar

Editor

Naim Süleymanoğlu Halter Efsanesi

Editor