Image default
Sportaküs

Elektronik Sporlar

Elektronik sporlar tüm dünyada duyulan,sevilen,kendinden söz ettiren bir spor dalıdır.Yurtdışında gelişmiş ve tanınmış olmasına karşın ülkemizde daha yeni yeni tanınmaya başlamıştır.Genel olarak tanım yapmak istersek elektronik sporlar(e-spor) bilgisayar üzerinden çok oyunculu oyunlar üzerinden düzenlenen turnuvalara verilen genel isimdir.

1-Elektronik sporcu nasıl olabilirim?

Çok basit.E-sporcu olmak için gerekli şeylerin bir bilgisayar ve internet bağlantısı.Genel olarak profesyonel e-sporcular ilk olarak internet üzerinden düzenlenen turnuvalara katılırlar.Bu turnuvalara evden katılım sağlarsınız.Hakemler tarafından verilen saat ve giriş bilgileri ile turnuvalara katılım sağlarsınız.Tebrikler ! Sizde bir e-sporcu oldunuz.

2-Resmi bir spor dalı mıdır?

Evet.E-spor yurtdışında resmi bir spor dalı sayılırken ülkemizde de artık resmi bir spor dalı olarak kabul görmektedir.Gençlik ve spor bakanlığından lisansınızı alabilirsiniz.

3-Lisans nasıl alınır?

Lisans almanız için gerekli olan evraklar:
○T.C. kimlik numarası beyânı
○Sağlık raporu
○Doldurulmuş Tescil Fişi
○2 adet vesikalık resim (1tanesi Tescil Fişi’ne yapıştırılacak)
Belgelerinizi hazırladıktan sonra menajeriniz veya velinizle birlikte başvuru yapabilirsiniz. Evrakları ilk önce ilçe müdürlüğüne onaylatıp, daha sonrasında sicil lisans servisinde işlemleri tamamlamanız gereklidir.

4-Turnuvalar ve etkinlikler

Birçok farklı oyunlarda düzenlenen turnuvalarda bir e-sporcu olarak yer alabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey takım arkadaşları! Takımınızı kurup turnuvalarda başarı göstererek ödül havuzundan kendinize bir pay alabilirsiniz. Elektronik turnuvalar online ve offline olmak üzere ikiye ayrılır. Online turnuvalar kendi evinizden katılabileceğiniz internet üzerinden düzenlenen turnuvalardır. Offline turnuvalar ise turnuva sahibi tarafından belirtilen saat ve tarihte belirtilen yerde düzenlenen turnuvalardır.Profesyonel e-sporcular offline turnuvalarda kendini kanıtlamak isterler.Eğer sizde profesyonel bir şekilde bu işi yapmak isterseniz kendinizi kanıtlamak için offline turnuvalarda başarı elde etmek zorundasınız.

5-Ülkemizde e-spor

Ülkemiz son zamanlarda e-spor dalında hızla gelişmeye devam etmektedir. Bu azmin sonucunda da başarılar elde etmekteyiz. En son Counter Strike:Global Offensive oyununda ülkeler arasında Türkiye Milli E-Spor Takımı’mız 1.olarak ülkemizi gururlandırmıştır. Ek olarak oyunculara 50.000$ ödül verilmiştir.

Benzer Yazilar

Erkek Vücut Geliştirme Ön Kol Ve Bilek

Ahmet DOĞDU

Pratik Egzersizlerle Fit Görünüm

Ahmet DOĞDU

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

Ahmet DOĞDU

Avrasya Maratonu

Ahmet DOĞDU

Tenis Nasıl Oynanır

Ahmet DOĞDU

Protein Tozlarının Kas Yapmada Vücut Geliştirmede Etkisi Veya Önemi Var Mı?

Editor