20.8 C
Istanbul, TR
Perşembe, Haz 20, 2019
Garaj

En Az Yakan Dizel Arabalar

Dizel motor, pistonun içine yakıt ve hava yerine sadece hava sıkıştırarak aracı çalıştırır. Havanın benzine göre piston içinde yanması daha kaliteli bir şekilde gerçekleşeceğinden dizel arabalardaki verim daha fazla olur.

Benzine göre %20-25 oranında daha ucuz olan dizel yakıt, benzinli araca göre yakıt tüketimi konusunda neredeyse %30 daha tasarruflu olacaktır.

Türkiye’de satılan ve az yakan otomobiller incelendiği zaman bazı otomobil gruplarının öne çıktığını görüyoruz. Peki en az yakan dizel arabalar hangileri?

Opel Corsa

ECOTEC teknolojisi ile üretilen Opel Corsa, en az yakan dizel arabalar arasında. 100 kilometre için ortalama 3.2 litre yakıt tüketen araç, yakıt tasarrufu yanı sıra bir çok teknolojik özelliği ile birlikte dizel otomobiller arasında ön plana çıkıyor.

Audi A1

1.4 L ve 1.6 L TDI motor hacimlerinde sunulan araç, en az yakan otomobiller arasında oldukça ünlü. 100 kilometre için ortalama 3.4 litre yakıt tüketiyor.

Ford Fiesta

1.5 litrelik hacme sahip olan araç, dizel motor ile 100 kilometre mesafede 3.5 litre yakıt tüketiyor.

Peugeot 208

BlueHDi dizel motor ile 100 kilometrede sadece 3.5 litre yakıt tüketiyor. Ayrıca Peugeot 208’in diğer özellikleride göz önünde bulundurulduğunda, tam bir şehir aracı olduğu anlaşılıyor.

Nissan Pulsar

Dci motor, düşük yakıt tüketimi ve verimli yapısıyla Pulsar. 1.5 litrelik versiyonu ile 100 kilometre için 3.6 litre yakıt tüketiyor.

İncelidiğimiz az yakan otomobiller, diğer otomobillere göre fiyatları pahalı bile olsa belirli bir kilometre üzerinde dizel motor özelliklerinden dolayı, düşük yakıt tüketimi yaparak daha karlı hale gelmiş oluyorlar. Bu yüzden en az yakan dizel arabalar daha çok tercih edilir hale geliyor.

Benzer Yazilar

İşte Yeni Honda Civic Type-R

Editor

Citroen Numero 9 Concept

Ahmet DOĞDU

Jeep Wrangler Call of Duty: Black Ops Edition

Ahmet DOĞDU

Seat IBE Paris

Ahmet DOĞDU

Dünyada En Çok Tercih Edilen Spor Araçlar

Editor

Aracınızı Hızlı Bir Şekilde Satmanın 5 Yolu

Editor