Image default
Kapak

Sinemanın En Beğenilen Vampir Filmleri

Nosferatu (1922)

Alman sessiz sinemasının önde gelen örneklerinden biri olan, vampir türünün bu ilk önemli filmi, hayaletlere özgü atmosferi, yaratıcılığı ve güçlü bir hayal gücünü yansıtan gulyabani ürkütücülüğü bakımından, ardından gelen benzer filmlerden üstündür… 1838, Almanya. Emlâkçı Thomas Hutter’dan, Kont Orlok’a bir ev satmak için Transilvanya’ya gitmesi istenmiştir. Yeni eşi Ellen’le vedalaşarak, Kont’un ıssız bir yerdeki şatosuna doğru hevesle yola çıkan Thomas, burada korkutucu, insana pek de benzemeyen Orlok’la karşılaşır. Gecenin geç saatlerine kadar konuşurlar ve Thomas ertesi sabah uyanınca boynunda iki ısırık izi görür. Yavaş yavaş, evsahibinin bir vampir, hem de efsanevi Nosferatu olduğunu idrak eder. Ne var ki artık çok geçtir; şatoda kısılıp kaldığı için kaçamaz, ve Nosferatu gece kanını emmek için odasına gelir. Bu arada Bremen’de Ellen onu huzursuz eden bir rüya görmektedir. Kocasının bir sorunu olduğunu anlar ve uykusunda ona seslenir. Kont, Ellen’in Thomas’la ruhsal bağlantısını hissederek kurbanını bırakır ve onun yerine bu kadını elde etmek için Bremen’e gitmeye karar verir. Kendini toprakla doldurulmuş bir tabutlar yığınına gömerek, gemiyle Almanya’ya doğru yola çıkar. Yol boyunca hem geminin tüm mürettebatının, hem de uğradıkları her limanın veba salgınına kurban gitmesine yol açar…
Let the Right One In 2008

1982 yılında Stockholm’de geçen hikayede 12 yaşındaki Oskar’ın hayatı , kendi yaşlarında bir çocuğun mahalleye taşınmasıyla değişir…
Soğuktan pek etkilenmeyen, güneş ışığına dayanamayan ve geceleri dışarı çıkan bu beyaz yüzlü ve gizemli yeni komşu (Eli) ile Oskar arasında bir arkadaşlık gelişir…
Eli’nin gelişiyle eş zamanlı olarak civarda cinayetler işlenmeye başlanır. Yeni arkadaşının insanların kanına muhtaç olan bir vampir olduğunu öğrenen Oskar’ı bir seçim yapmak zorundadır…
Dracula 1931

John Harker, gizemli ve kolay kolay ele geçmeyen Kont Dracula’yla bir emlâk anlaşması yapmak için Transilvanya’ya gönderilir. Ama ev sahibi bir vampir, insanların kanıyla beslenen bir hortlaktır ve taşınma fikri ona pek de cazip gelmemektedir. Yüzlerce yıllık cehennemi, hayaletlere özgü bir varoluşun ardından, tek istediği huzura ermektir. Yine de, John’ın genç eşi Mina’nın fotoğrafını görüp heyecanlanınca, gemiyle batıya doğru yolculuğa çıkar.
Horror Of Dracula 1958

İngitere nin bir numaralı dehşet verici üstadları, Christopher Lee ve Peter Cushing Horror of Dracula da parlak, canlı bir anlatımla Bram Stoker ın büyüleyici vampir hikayesini yansıtıyorlar. Dracula (Lee), yüzyıl yaşındaki sonsuz bir yaşamla lanetlenmiş bir asilzadedir. Doğduğu şehir olan Transylvania dan Londraya doğru bir yolculuk yapar.
The Night Stalker 1972

1972 yılında çekilen The Night Stalker, Sinema filmi olarak değil TV uyarlaması olarak çekilmiş fakat sonradan sinemada gösterilmiştir.
Black Sunday 1960

1960 yılında çekilen Black Sunday İtalyan koku filmi olarak karşımıza çıkıyor. Filmin yönetmenliğini Mario Bava yapmıştır. Black Sunday, 1960 yılının şartlarına ve yaşanışlarına göre o zamanlar olağandışı korkunç bir film olarak kabul gördü. Bazı ülkelerde filmin oynatılması yasaklanırken, bazı ülkelerde filmin şiddet sahneleri sansürlendi.
Interview with the Vampire 1994

Yıl 1791. New Orleans’ta yaşayan Louis, kardeşini kaybetmiş olmanın üzüntüsüyle yaşama sevincini kaybetmiştir. Lestat adındaki bir vampir ona gecelerin yaratığı, yani bir vampir olmasını önerir. Louis bu öneriyi kabul eder.
Lestat, Louis’in ölümcül kanını akıtarak onu da bir vampire dönüştürür. Ancak Louis vampirliğe alışamaz. Açlığını gidermek zorundadır ama insanları öldürmek istemez. Ona vampirliği Lestat öğretecektir.
Vampir Nosferatu 1979

Batı Almanya – Fransa ortak yapımı gotik korku filmidir. Özgün adı Nosferatu: Phantom der Nacht tır (Türkçesi: Nosferatu: Gecenin Hayaleti). İngilizce konuşulan ülkelerde Nosferatu the Vampyre adı ile gösterilmiştir.
Bir emlak satışı için Transilvanya’ya gönderilen Jonathan Harker’ın bu yeni müşterisi bir vampirdir. İnsan kanıyla beslenen bu hortlak ölümsüzdür ve tek isteği huzura kavuşmaktır. Ancak Harker’ın karısının fotoğrafını görünce fikrini değiştirir ve gemiyle Almanya’ya doğru yola çıkar ama beraberinde felaketi de getirecektir.
Bram Stoker’s Dracula (1992)

Genç bir avukat olan Jonathan Harker, görevi gereği Doğu Avrupa’da küçük gizemli bir kasabaya gelir. Burada ölümsüz vampir Drakula tarafından kaçırılan Harker, onunla birlikte Londra’ya gitmek zorunda kalır. Drakula, Harker’ın nişanlısı Mina’nın fotoğrafını görerek etkilenmiş ve genç kızı ele geçirmek istemektedir. Önce Mina’nın yakın arkadaşı Lucy’i ele geçiren Drakula’ya karşı Lucy ve arkadaşları direnmeye çalışacaklardır.
Martin 1977

Vampir olan fakat vampirlerin kan ihtiyacı ve öldürmek dışında hiçbir niteliğine sahip olmayan Martin’in, kendisini küçüklüğünden itibaren şeytanlık ve vampirlik yüzünden dışlamış katolik büyük babasının evinde yaşadıkları anlatılıyor.
From Dusk Till Dawn 1996

Gecko biraderler, rüzgarı arkalarına alıp Meksika’nın özgür ortamına doğru bir yolculuğa çıkarlar. Texas’ta sıkı bir soygun yaptıklarından dolayı, ne olur ne olmaz diye bir rahip ve ailesini de yanlarında rehin olarak bulundururlar.
Buluşma için bir Meksika barının kapısını aşındırdıklarında başlarına geleceklerden habersizdirler. Mekan kesinlikle vampirlerin içeri alınmadığı barlardan değildir.
Near Dark 1987

Bigelow’un dikkatleri üzerine çektiği ilk film olan ‘Near Dark’ western türü ile vampir mitini bir araya getiren ilginç bir çalışma. Tek başına bir filmi kotarabilmesine şüpheyle bakılan yönetmene çekimlerden 5 gün sonra isterse işi bırakabileceği teklif edilse de o vazgeçmedi. Bu ilginç vampir filmini tamamladığında Amerikan Korku filmi akademesi tarafından En İyi Yönetmen dalında aday gösterilen Bigelow filminin Finlandiya’da K-18 reytingiyle gösterimine izin verilmesi de garip bir deneyim yaşadı. Filmde genç bir çiftçi, baştan çıkarmaya çalıştığı kızın bir vampir olduğunu geç de olsa anlar ve kızın vampir ailesine katılarak karanlık bir maceraya sürüklenir. Birlikte şehir şehir avlanmaya başlayan aile, bir zaman sonra yeni üyesiyle karşı karşıya gelecektir. Genç adam bir karar vermek zorunda kalır, gerçek ailesi mi yoksa ölümsüzlük mü?
Blade 1998

Vampirler her geçen gün çoğalmaktadır ve insnlara saldırmaktadır. Yine bir gün olağan saldırılarında hamile bir bayana saldırılar. Saldırı sonucu kadın ölür ama çocuğu dünyaya gelir. Yarı insan yarı vampir olan bu çocuk ilerde tüm vampirlere savaş açacak bir süper kahraman olacaktır.
Yarı insan olmasından olayı güneş ışığından etkilenmeyen blade tüm vampirlerin korkulu rüyası olacaktır.
The Lost Boys 1987

Sam ve ağabeyi Michael sıradan zevkleri Olan sıradan Amerikan gençleridirler. Fakat anneleriyle sakin ve Huzurlu Santa Carla’ya taşındıktan Hiçbiri hayatları Gizemli Bir sekilde değişmeye başlar. Michael oğlu zamanlarda bambaşka sesini duymak olmuştur. Ve annesi ondaki met değişimden kesinlikle memnun kalmayacaktır.
Shadow of the Vampire

1922’de çekilen tüm zamanların en müthiş sessiz vampir filmi olan Nosferatu’run, film çekimleri sırasında yaşanan olaylar çok güzel bir kurgu içerisinde anlatılıyor. Filmde, yönetmen F.W. Murnau (John Malkovich) vampir rolü için gerçek bir vampir olan Max Schreck (Willem Dafoe) ile anlaşır. Karşılığında ise filmin final sahnesinde uyuşturucu bağımlısı yıldız oyuncusu Greta’nın boynunu vadeder!
Cronos 1993

Antikacı dükkanı işletmekte olan Jesus Gris tesadüfen, 450 yıl önce bir simyacı tarafından icat edilmiş mekanik bir kapsül bulur. Filmde, yapıştığı kişiye gençlik ve güç aşılayan, örümcek şeklinde olan bu altın kapsülün aynı zamanda insan kanı içilmeden bastırılamayan bir açlık getirdiğini de farkeden Gris’in insandan vampire dönüşme süreci anlatılır. İçinde bulunduğu karışık durumdan çıkış yolu bulamayan Gris’in vücudundaki kapsülün peşinde olan başkalarının da olduğunu öğrenmesi uzun sürmeyecektir.
Underworld: Evolution 2006

Selene (Kate Beckinsale) hayatı için pazarlık yapabileceği tek kişi olan vampirlerin kralı olan Marcus (Tony Curran)’ u aramaktadır. Bir melez olan Michael (Scott Speedman) Selene’e bu konuda yardım etmek istemektedir fakat içindeki Kurt adam kanını kontrol edip edemeyeceğini bilmemektedir. Selene onun arkadaşlığını reddeder. Aşkları genetik kodlardan daha güçlüdür ama Marcus, Selene’i yok etmeye çalışır. Aralarındaki mücadeleden sonra ortaya çıkan ise bu mücadeleden bile daha korkunç bir gerçektir. Selene kendi ailesi bile ihanet etmiştir. Ve Selene intikamını alacaktır.
The Fearless Vampire Killers 1967

Vampirlerin saltanatını sona erdirmeye kararlı iki vampir avcısı, Profesör Abronsius ile Polanski’nin canlandırdığı asistanı Alfred, gerçek bir vampir bulmak için Transilvanya’ya gider. Vampir Kont Breda von Krolock, hancının kızı Sarah’yı (Sharon Tate) kaçırınca, vampir avcıları, kızı kurtarmak üzere kontun şatosuna gider.
Twilight 2008

Alacakaranlık bir genç kız ile, içgüdüleriyle savaşmak pahasına onu kötü vampirlerden koruyan iyi vampirin aşkını konu alan aksiyon dolu bir modern aşk hikayesidir. Bella Swan (Kristen Stewart) her zaman için diğerlerinden farklı olmuştur; Phoenix kolejindeki moda meraklısı yaşıtlarından biri gibi olmaya çalışmamıştır. Annesi yeniden evlenip Bella’yı babasının yanında yaşaması için Washigton’daki Forks kasabasına gönderdiğinde de pek bir şeyin değişeceğinden umutlu değildir. Uzun süre geçmeden gizemli ve göz kamaştırıcı yakışıklılıkta olan ve daha önce tanıdığı erkeklere hiç benzemeyen Edward Cullen (Robert Pattinson) ile tanışır. Aklı ve zekasıyla kızın ruhunu okur adeta. Çok geçmeden Bella ve Edward, tutkulu ve alışılmışın dışında bir romantizme kapılırlar. Edward dağ keçisinden bile hızlı koşup, gitmekte olan bir arabayı çıplak lleriyle durdurabilm gibi yeteneklere sahiptir ve 1918’den beri azıcık bile yaşlanmamıştır. Tüm vampirler gibi o da ölümsüzdür. Fakat ne kurt gibi sivri dişleri vardır ne de insane kanı içer; Edward ve ailesi yaşam tarzlarındaki seçimleriyle vampirler arasında eşi görülmemiş bir ailedir. Edward için Bella 90 yıldır beklediği o ruh eşidir. Fakat aralarındaki yakınlaşma arttıkça, Edward’I kontrolden çıkarabilecek o eski koku güdüsüyle savaşmak daha zor bir hal alacaktır. Peki ya James (Cam Gigandet), Laurent (Edi Gathegi) ve Victoria (Rachelle Lefevre) – Cullens’ların ölümcül vampire düşmanları – kasabaya Bella’yı bulmak için geldiklerinde neler olacak?
New Moon 2009

Bella’nın yaşadığı vampir saldırısından sonra, doğum gününü kutlamaya Edward ve ailesinin evine gider.
Fakat hediye paketi kağıdı Bella’nın parmağını kesince damlayan kan yeni vejeteryan olmuş Jasper’ın kendini engelleyememesine sebep olur. Bunun sonucunda Cullen ailesi Bella ve Edward’ın iyiliği için Forks’tan ayrılırlar.Kalbi kırılan Bella hayatı umursamamaya başlar ve bu esnada Jacob Black’le yakınlaşır.

Benzer Yazilar

TÜRKİYE’NİN ERKEK JÖNLERİ

Ahmet DOĞDU

FieldCandy Eğlenceli Çadırlar

Ahmet DOĞDU

Alkolün Erkekler Üzerindeki Cinsel Etkileri

Ahmet DOĞDU

Bir müzik aleti çalmak istiyorum.

Ahmet DOĞDU

Netflix’te Öne Çıkan 5 Dizi

Ahmet DOĞDU

Kırmızı Et Erkekleri Sakinleştiriyor

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz