Image default
Sportaküs

En Sevilen 4 Ekstrem Spor

Diğer spor dallarına göre daha riskli ve zor olan, aksiyon ve maceranın en üst düzeyde olduğu ekstrem sporları adrenalin tutkunlarının bir numaralı tercihidir. Dünyada en popüler olan ekstrem sporlarını hazırladığımız bu içerikte, belki de birçok kişinin cesaret edemeyeceği ancak adrenalin tutkunlarının vazgeçemediği sporlara göz atacağız.

1- Yamaç Paraşütü

İlk olarak 1980’li yılların başında aktif olarak gerçekleştirilmeye başlanan bu sporda, sporcular bir yamaçtan koşarak paraşütle beraber kendilerini havada süzülmeye bırakmaktadır. Hava sporlarıyla ilgilenmekte olan birkaç maceracı tarafından keşfedilen bu sporun en verimli yapıldığı bölgeler ise İsviçre, Wengen; Güney Kore, Danyang; Fransa, Hautes Alpes ve Türkiye’de Fethiye, Ölüdeniz’dir.

2- Bungee Jumping

Bu spor 1979 yılında Oxford Üniversitesi’nin Tehlikeli Sporlar Kulübü üyeleri tarafından keşfedilmiştir. Belki de ekstrem spor nedir sorusu sorulduğunda ilk akıllara gelen spor türü olan Bungee Jumping’te sporcular esnek bir halata bağlı olarak, yüksek bir noktadan atlayış gerçekleştirirler. Genellikle yüksek köprülerden gerçekleştirilen serbest atlayışlarda bir noktaya gelindikten sonra halatın sporcuyu yeniden yukarı çekmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Ekstrem Spor Nedir?
“Ekstrem Spor Nedir?” Diye Sorulduğunda Akla İlk Gelen Seçeneklerden Birisi Olan Bungee Jumping

3- Serbest Dalış

Pek çok kişi tarafından terapi ve ruh dinginliği amacı ile de gerçekleştirilen serbest dalış sporu, kişinin su altında dayanıklılığını da ölçmesine imkan sağlamaktadır. Sporcular suyun yüzeyinde aldıkları derin bir nefes ile beraber suyun altına dalarlar ve istedikleri kadar derine inerler. Nefesini daha çok tutan sporcular, elbette ki gizemli ve mavi suların altındaki eşsiz manzaranın tadını daha fazla çıkartabilmektedir.

Ekstrem Spor Çeşitleri
Ekstrem Spor Çeşitlerinden Birisi de Rafting Sporudur.

4- Rafting

Ekstrem spor çeşitleri arasında en popüler olanlardan bir tanesi de raftingdir. Çok hızlı akan, debisi ise normalin üzerinde yüksek olan nehirlerde, 6-8 kişilik ekiplerden oluşan botlarla gerçekleştirilen ekstrem spordur. Raftingde, sporcular yüksek hızda akan nehirde dengede durabilme ve akıntıya yön verebilme gibi daha birçok unsurla mücadele etmektedir.

Benzer Yazilar

Yağ Yakıcılara Bir de Bu Yönden Bakın

Editor

Elektronik Sporlar

Editor

Halı Sahada Kazanmanın Püf Noktaları

Ahmet DOĞDU

Plajda Seksi Görünmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Snowboard Hakkında Bilinmesi Gerekenler..

Ahmet DOĞDU

2018 FUTBOLUN EN İYİLERİ

Editor