Image default
Sportaküs

En Tehlikeli 5 Spor

Özellikle adrenalin tutkunlarının vazgeçemediği son derece tehlikeli sporlar sınırları zorlamanın heyecanını yaşatmaktadır. Dünyadaki birçok spor dalının yanında ekstrem spor adı da verilen en tehlikeli sporlar, adrenalini yaşamanın en kolay yoludur. İnsanın damarlarında akan korkunun en yüksek seviyede olduğu en tehlikeli 5 spor ile karşınızdayız.

1- Mağara Dalışı

Aslında bakıldığında dalış sporu, başlı başına heyecanın en yüksek seviyede olduğu sporlar arasında yer almaktadır. Bunu bir de mağara ile birleştirince, neyle karşılaşılacağının bilinmediği bir ortamda dalış yapmak büyük bir risk haline dönüşerek dünyanın en riskli sporu olarak değerlendirilmektedir. Tabi ki mağara dalışını yapmadan önce mutlaka eğitim alınması da gerekmektedir.

2- Heli-Skiing

Pek çok insan kayak yapmayı çok sever ve özellikle kış ayları geldiğinde kış turizminin olduğu bölgelere giderek kayak yapar. Ancak işi ekstrem boyutlara taşıyan Heli-sking’te, kayakçılar bir helikopter yardımıyla tepenin hiç bozulmamış kar örtüsünün olduğu bölgeye bırakılırlar. Herhangi bir parkur olmadan, çığ düşme riski ve herhangi bir kayaya çarpma riskleri ile çok tehlikeli spor dalları arasında ikinci sıraya yerleşmeyi başarmıştır.

Tehlikeli Spor Dalları
Tehlikeli Spor Dallarından Biri Olan Heli-Skiing

3- Rodeo

Geçmişten günümüze birçok kez denk geldiğimiz ve neredeyse tüm insanların şahit olduğu bir spor dalı olan rodeo, en tehlikeli sporlar arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Aslında bakıldığında hiç de zor görünmeyen bu spor için, sporcular “sorumluluk bende” anlaşması imzalayarak yarışmalara katılmak zorundadır. Vahşi boğaların altında kalıp ezilmek ve hayatını kaybetme riskine girmek, kolay görünse de işin tehlike boyutunu ortaya koymaktadır.

4- Büyük Dalga Sörfü

Özellikle ABD’nin Hawaii bölgesinde gerçekleştirilen bu sporda, dalgalar inanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Onlarca metre boyundaki dev dalgalarda sörf yapmak ve bu esnada düşüp dalgadan kurtulamamak, çok büyük bir risk içermektedir. Ama dünya üzerindeki birçok sörf tutkunu, dalgaların en yüksek olduğu zamanı beklemekte ve sporlarını gerçekleştirmektedir.

Tehlikeli Sporlar Nelerdir?
Tehlikeli Sporlar Nelerdir?

5- Base Jump

Dünyadaki en tehlikeli sporlar nelerdir diye sorduğumuzda, beşinci sırada yer alan base jump basitçe, kendini çok yüksek bir yerden bırakmak ve yere en yakın noktada paraşütü açmak şeklinde tanımlanabilmektedir. Ancak bu sporu yapabilmek, herkesin becerebileceği bir iş değildir. Yaşam ile ölüm arasındaki o ince çizginin tadılabileceği bu sporda yapılacak tek bir hata, kişinin ölümüne dahi neden olabilmektedir.

Benzer Yazilar

Elektronik Sporlar

Editor

Protein Tozu Nedir?

Editor

Evde Karın Kası Geliştirme Yöntemleri

Ahmet DOĞDU

Vücut Geliştiriciler İçin Piramit Set

Editor

Çalışan Erkekler İçin Spor Önerileri

Editor

Erkek Spor Çantasının Olmazsa Olmazları

Editor