20.8 C
Istanbul, TR
Perşembe, Haz 20, 2019
Erkek Sağlık

Erkek Ayak Bakımı

Günün bütün yorgunluğunu vücudumuzda en çok hissettiğimiz yerler, şüphesiz ayaklarımızdır. Bu nedenle, kadın, erkek, hepimizin ayak sağlığımız ve bakımımız için gereken özeni göstermemiz gerekir.

Ayak sağlığınız için öncelikle dikkat etmeniz gereken husus, doğru ayakkabı seçimidir. Uzun saatler boyunca ayakkabılar içine hapsolan ayaklarımızın sağlığını koruyabilmek için, ayak biçiminize ve numaranıza uygun, ayaklarınızda deformasyona sebep olmayacak doğru ayakkabıları giymelisiniz. Aksi takdirde, uzun vadede kalıcı ayak deformasyonlarına sebep olacak sorunlarla karşılaşabileceğiniz gibi, yanlış ayakkabı seçimi, gün boyu rahatsız hissetmenize de sebep olacaktır.

Ayak bakımı için ilk dikkat edilmesi gereken konu, şüphesiz ayaklarınızı mutlaka temiz tutmanız gerektiğidir. Sürekli ayakkabılar, çoraplar içinde kalan ayaklarınızı her gün mutlaka iyice yıkamalı ve ardından iyice havalanmalarını sağlamalısınız. İyice temizlenmemiş ve havalandırılmamış ayaklarda, bir süre sonra mantar gibi hastalıklar görülebilmektedir. Şayet ayaklarınızda mantar gibi rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz, mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

Özellikle banyodan sonra ayaklarımızda kalan sabun artıkları iyice temizlenmediği takdirde, ayak derinizde kuruluk, tahrişler ve hatta kirlenmeye sebep olacaktır. Bu nedenle banyodan çıkmadan, şampuan, sabun artıklarından ayaklarınızdan iyice arındırmak için, onları iyice durulamayı unutmayın.

Her gün ya da en azından haftada birkaç kez, ayaklarınızın temizliğini sağladıktan sonra, cildinizin nemli kalması, kurumaması için düzenli olarak ayaklarınıza nemlendirici sürün. Gece yatmadan önce uygulayacağınız kremi ayaklarınıza iyice yedirin ve yapabiliyorsanız pamuklu bir çorap giyerek cildinizin kremi iyice çekmesini sağlayın. Piyasada ayak bakımı için özel üretilmiş birçok nemlendirici krem çeşidi bulabilirsiniz.

Daha sağlıklı, bakımlı ayaklar için, ayaklarınızdaki ölü deriden kurtulmanız gerekir. Bunun için hafta bir iki kez ayaklarınıza peeling uygulamalısınız. Bunun için piyasada bulabileceğiniz ayak peeling ürünlerinden kullanabileceğiniz gibi, evde kendiniz de biraz tuz ve zeytinyağı ile ayaklarınızı ovarak, onlara peeling işlemi yapabilirsiniz.

Ayak bakımı denince ihmal edilmemesi gereken bir diğer önemli husus da tırnak bakımınızdır. Ayak tırnaklarınızı düzenli olarak uygun boyda kesmeli ve tırnak diplerinizdeki ölü derilerden arındırmalısınız. Bunun için erkek kuaförünüzde pedikür işlemi yaptırabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Fakat ayak tırnaklarınızı çok fazla kesmemeye ya da olması gerekenden uzun bırakmamaya dikkat edin. Aksi halde tırnak formunuzda bozulmalar, tırnak batmaları gibi sorunlarla karşılaşabileceğiniz gibi, ayakkabı içinde sıkıştırılmış ayak ve ayak tırnağınızın gün boyunca canınızı yakmasına da sebep olabilirsiniz.

Bütün bunların yanı sıra, ayaklarınızı daha da rahatlamış hissetmek ve onları şımartmak istiyorsanız, ayaklarınıza mutlaka ayak masajı yaptırmayı deneyin. Hoş kokulu nemlendirici kremler ve yağlarla yapılan bir ayak masajı, bütün yorgunluğunuzu almaya yetecektir.

Benzer Yazilar

Protein Tozu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Editor

Hangi Ünlü Erkekler Estetik Tercih Ediyor?

Editor

Erkeklerde Kaş Alma ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Editor

Evlilikte Uyum Sorunu Nasıl Aşılır?

Editor

Erkeklerde Prostat Hastalıklarının Nedenleri

Editor

Mutlu cinsel yaşamın sırrı burada saklı:Dokunmanın verdiği hazza odaklanın

Erkek Sağlık