Image default
Erkek Moda

Erkek Cekette Drop Nasıl Kullanılır?

Her gün giydiğimiz veya satın alacağımız kıyafetlerin öncelikli olarak bizim beden ölçülerimize uygun olması gerekir. Bu noktaya dikkat edilmeden alınan kıyafetler ya küçük gelerek vücudunuza uymayacak ya da fazla büyük durarak kötü bir görünüme sebep olacaktır. Doğru giyinmenin formüllerinden olan bu kuralı özellikle kurumsal ve her ülkede her bedenden, kalıptan milyonlarca erkeğin tercih ettiği markalar pantolonlarda, gömleklerde ve ceketlerde uygularlar. Nasıl ki pantolon ve gömleklerde ‘slim fit’, ‘regular fit’ gibi ifadeler yer alıyorsa erkek ceketlerinde bu drop kelimesiyle ifade edilir.

erkek-ceket (1)

Aynı omuz genişliğine sahip sporcu bir erkek ile göbekli ve daha kilolu bir erkeğin aynı ceketi giymesi mümkün alamayacağından satın alırken cekette drop dikkat edilmesi gereken bir noktadır. En genel haliyle drop ceketlerdeki göbek çevresinin genişliğini ifade eder. Bu sayede farklı kalıplardaki her erkek kendisine uygun ceketi bulabilir. Drop hesaplamaları her ülkenin beden ölçüm birimine göre farklılık gösterir. Bu nedenle biz kendi kullandığımız Avrupa bedenlerine göre ölçüm nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

erkek-ceket (2)

Erkek ceketlerde drop ölçümü yaparken göğüs çevrenizi ölçerek 4’ün katlarına en yakın sayıya yuvarlayın ve çıkan sayıyı 2’ye bölün. İşte bulduğunuz sayı sizin ceket bedeniniz oluyor. Vücudun bel çevresi ölçülerek yapılan hesaplamalarda vardır. Ceket alırken genellikle dikkat edilen nokta göbek bölgesinin iliklenip iliklenmediğine bakılması olduğundan bel ölçümüyle yapılan hesaplar daha doğru olabiliyor. Her markada ve ülkede farklılık gösterebilen drop ölçümleri standart olarak 6 drop kabul edilmektedir. Bu her bedene uygun olmayacağından deneyerek almanız çok önemlidir. Bunun yanı sıra oturmayan ve büyük ya da fazla duran bölümler tadilattan geçerek bedeninize oturtulabilir ve daha şık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Benzer Yazilar

Bu 6 Tulum Modelini Görünce Tulum Giymek İsteyeceksiniz

Ahmet DOĞDU

Erkekler Alışverişte Nelere Dikkat Eder ?

Ahmet DOĞDU

Kol Düğmelerini Şıklığınıza Dahil Edin!

Ahmet DOĞDU

Bu Kış Stil Sahibi Olun!

Türk Erkeklerinin Giyim Tarzı

Ahmet DOĞDU

30’lu Yaşlardaki Erkekler Nasıl Giyinmeli?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz