Image default
Erkek Moda

Erkek Giyiminin Vazgeçilmezleri: Takım Elbiseler

Belki de kadınların karşı cinsten en büyük şikayet konularından biri olan, moda ve trendler konusunda erkekler olarak ne kadar zayıf kaldığımızın bir derlemesi ile bugün karşınızdayız. Sadece meraktan sormak istiyorum, kalem etek ile kloş etek atasında ki farkı ya da topuklu ayakkabı ile stiletto arasında ki farkı kaçımız biliyoruz ki acaba?

Şimdi eminim ki bazılarınız bize ne abi bunlardan diyordur. Peki, tamam, kabul ediyor ve sorumu değiştiriyorum. Diyelim ki bir mağazaya gittiniz ve yeni bir takım elbise alacaksınız, orada ki personel size “Özel olarak istediğiniz bir kesim türü var mı?” diye bir soru yöneltti. Şimdi cevabınız ne?

Erkekler için ister iş yerinde çalışırken isterse özel bir davet, düğün, kız isteme, vb aklınıza gelecek her anda takım elbise vazgeçilmez bir yer teşkil ediyor. Peki vücudumuza uygun takım elbiseyi nasıl seçeceğiz. Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle vücut yapımızı ve bize uygun olan kıyafeti seçmemiz gerekiyor.

  1. Genel erkek anatomisini tanıyalım.

Baylar ilk öğrenmemiz gereken şey vücut yapımızın aşağıdakilerden hangisine benzediği:

I tipi:

Kemik yapıları ince uzun olan insanlardır. Bu tipteki insanlar genellikle kilo alamamaktan şikayetçidir. Ama söz konusu giyinmek olduğunda bir çoğumuzun hayallerini süsleyen giyim tarzlarının yaşayan temsilcileri olabilirler.

V tipi:

Halk arasında üçgen vücut denen insanlardır. Genel olarak bakıldığında hem erkekleri hem kadınları cezbeden bir görünüme sahip olmalarına rağmen, söz konusu giyin sektörü olduğunda şanssız tarafta olduklarını üzülerek belirtmek isterim.

O tipi:

Bu tipteki insanlar genellikle daha kısa boylu, belleri daha kalın ve kilo almaya daha müsait olurlar.

Giyim konusunda ise daha dikkatli olmaları gereklidir, giydikleri şeylerle çok etkileyici olabilecekleri gibi bir anda tam bir alay konusu bile olabilirler.

Tabi ki vücut tipleri sadece bu üçü ile sınırlı değil. Yanlış beslenme, özel antrenmanlar ve farklı dış faktörler dolayısıyla bu üç ana vücut tipinin arasında kalmış örneklerde mevcuttur. Örnek vermek gerekirse v-tipi vücuda sahip bir insan yanlış beslenme sonucu aldığı kilolar ile v-tipi ile o-tipi arasında bir yerde kalmış olabilir. Ya da çok iyi hazırlanmış bir beslenme ve antrenman programı ile I-tipi vücuda sahip bir insan v-tipi özelliklere kavuşmuşta olabilir. Bu nedenle daha detaylı araştırma yapıldığında bu ana üç tip dışında başka vücut tipleri de görmeniz içten bile değil.

  1. Takım elbise modelleri

İtalyan Kesim Takım Elbise:

Genellikle I-tipi vücutlar için yapılmış bir modeldir.

Dar bir kalıbı vardır ve diğer vücut tiplerinde vücuda oturmadığı için rahat bir kullanımı yoktur.

İngiliz Kesim Takım Elbise:

Hepimizin yakından tanıdı 007 abimizim muhteşem giyim tarzı. Hangimiz böyle görünmeyi istemeyiz ki değil mi?

İngiliz kesim takım elbiseler takım elbise giyme konusunda avantajlı olan I-tipi vücutlu bayların yine ve yeniden uygun modellerdir. Ama v-tipi vücutlar için de aynı zamanda biraz tadilat ile (cekette bel bölgesinde küçük bir daraltma işleminden bahsediyorum) mükemmel bir tercihtir ki bunu zaten yukarıdaki resimde de gayet net bir şekilde görebiliyoruz sanırım…

Amerikan Kesim Takım Elbise:

Ve son olarak gelelim tüm bayların rahatlıkla giyebileceği, günlük hayatımızda belki de hiç birimizin modelini bile bilmeden sürekli üstümüzde taşıdığımız modele…

Amerikan kesim takım elbiseler, her türlü vücut yapısına uyan ama hiçbir zaman parmak ısırtmayan, öte yandan konfor konusunda asla taviz vermeyen hayatımızın vazgeçilmezleri. İster I-tipi ister v-tipi isterse de o-tipi bir vücut yapısına sahip olun her şartta bu takımlardan biri mutlaka üzerinize oturacaktır.

Benzer Yazilar

Autodromo Sürüş Saatleri

Ahmet DOĞDU

Kış Modası: Soğuktan Korunmanın Stil Rehberi

Ahmet DOĞDU

2017-2018 Sonbahar-Kış Modasında Öne Çıkan Kabanlar

Kıl Dönmesinin Nedenleri Ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Spor Tarz Seven Erkekler İçin Kombin Önerileri

Ahmet DOĞDU

2018 Erkek Giyim Modasına Dair Her Şey

Editor