Image default
Kapak

Erkek isimleri

Bir erkek olarak bilirim ki isim çok önemlidir. Hele ki isim bir türlü lakap takılamayan isimlerden se tadından yenmez. İsmiyle gurur duyan insanların hayatları da o özgüvenle iyiye doğru gittiği bilinen birşeydir. Diyebilirsiniz ismim Alim’se ben neden Bilim adamı değilim diye. Doğru, bu çok göreceli, fakat olaya o kadar somut bakmayacak olursak diyebiliriz ki, isim; hayatımızın önemli bir bölümünü yönlendiren bir unsurdur.

Peki siz çocuğunuzun kulağına hangi ismi fısıldayacağınızı hiç düşündünüz mü?

Biz sizin yerinize hangi ismi vermeniz gerektiğini tabiki söyleyemeyiz ama hangi isimleri verirseniz sonuçlarının ne olacağını kesin olmasa da üç aşağı beş yukarı söyleyebiliriz.

DİKKAT: Konusu geçen isimler tamamen dış çevrelerin etkileşimleri gözlemlenerek doğaçlama olarak tanısı konulmuş olup her çevre için aynı sonucu içermeyebilir. Herhangi bir isme tarafımızca hakaret bazında yüklenilmemiş olup tarafımıza geri dönüşü tartışma boyutuna dönüşmemelidir.

Bahsi geyik piyasasında çok geçen isimlerle başlayalım;

*Birincisi bu ilkokul fişlerinde geçen isimleri hiç tavsiye etmiyoruz. Fena fişleniyorlar çünkü.

*Tayyar isminin anlamını bile araştırmadık ve gerekte duymadık Ama kimilerine göre hayatta yenilginin anatomisi sayılıyor.

*Amber, ihsan, oral gibi isimler de geri dönüşü çok yakışıksız lakaplara yol açabiliyor.

*Onat koyarsanız, yani müneccim değiliz ama yüksek ihtimal Aşçı olacaktır. Yani ne denli başarılı olur bilinmez ama en azından psikolojisi o yönde ilerleyeceği kesin.

*Hasan ve ali çok sevdiğimiz isimlerdendir fakat Mesela; “-Ali’yi gördün mü? -Hangi Ali? İstanbul büyükşehir belediyesi şehirler arası otobüs terminali” gibi geyikler dönebilir. Klişe zannedilir ama halbuki değildir ve gittikçede genişleyen kitleye sahiptir. Fakat sonuç olarak Güzel isimlerdir. İlla da Ali olacak diyorsanız bari iki isim verin Lise’ye kadar diğerini kullansın Lise’den sonra Ali’ye devam etsin düşüncesindeyiz.

*Recep yada Tayyip Hatta daha da abartıp Erdoğan üçlemesini çocuğunuza isim olarak verip, sancılı ve işkenceli bir hayat geçirmesine neden olmayın. Keza soyadı Kaya olan birey kesinlikle ama kesinlikle çocuğunun adını Ahmet koymamalı. “-Oğlum gözüne ne oldu? -Hiç Baba şuan muallaktayım ama olası sonuçlar şu şekilde; a-) Kapıya çarptım b-) Merdivenlerden düştüm c-) Araba çarptı d-) Hepsi” Çok dayak yer çok.

*satılmış isminden tiksinenler bile var. Birkaç kişiye tepki almak için tavsiye ettik, önümüzde afedersiniz istifra eden bile oldu.

*Mutlu ismini çok ciddi araştırdık, isim olarak bir anlamı yok. O bir akü ismi lütfen ve lütfen.

*Nüfus sayımı yapan bir memur olsaydım dahi o kadar insan içinden bir tane bile itilmiş yada kakılmış isimleri bulabileceğimi zannetmiyorum ama olsun biz işimizi şansa bırakmayalım dedik. O isimler öğğ, kaka, öcü.

Gelelim lakap takılamayıp cümle alemi çatır çatır çatırdatan isimler ve anlamlarına;

*Batıkan: Batı+ khan batının hanı ya da batının kanı anlamında güzel bir isim.

*Batuhan: Güçlü kuvvetli han anlamında ve zamanımızda çok kullanılmaya başlanan bir isim.

*Berk: Sağlam güçlü, dayanıklı anlamı taşıyan güzel bir isim daha.

*Burak: Hz. Muhammed’in miraç’ta bindiği efsanevi ata verilen isim. Söze ne hacet.

*Cengiz: Sert ve haşin tabiatlı, kolay yumşamayan.

Tabi bu isimler birer örnek. En güzel isim sizin çocuğunuza vereceğiniz isimdir Tabiki de.

Yani söylediğimiz gibi isimler ve yakıştırılan lakaplar ne kadar çocukça ve saçma olsa da bu isimleri hayatının belli bir evresinde çocuğunuzun çocuk olarak taşıyacağını da unutmayın.

Devamı gelecek olsa da şimdilik sonlandırmakta fayda var zira bizim için bile çok zordu bu durum. Kah üzüldük kah sevindik. Neyse bir dahaki Erkek isimleri yazımızda görüşmek üzere.

-Tugay
-Ne gay?
-Tugay Tugay
-Hangi Tugay?
-…

ıhhh çok kötüydü hiç kasmayalım. Hoşçakalın.

Benzer Yazilar

Absent Çeşitleri ve Ülkeleri

Ahmet DOĞDU

Yoğun İş Günü Nasıl Atlatılır?

En Tarz Giyinen 5 Yabancı Erkek

Ahmet DOĞDU

2010′da Vizyona Giren Aksiyon Filmleri

Ahmet DOĞDU

Yurtdışı Seyahat Çantası İçinde Olması Gerekenler

Editor

Arşiviniz için Filim Önerileri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz