Image default
Erkek Moda

Erkek Modası: Renkler ve Desenler

 

Erkek Modası: Renkler ve Desenler

Beyaz gömlek ve lacivert takım elbiseye takılıp kaldıysanız, gardırobunuzu yenilemenin vakti gelmiş demektir:

Renkler

10 yıl önce erkeklerin seçme şansı yoktu. Ofis ortamında çalışıyorsanız, gömleğiniz beyaz ve takımınız da genelde lacivert olmak zorundaydı. Olup olabilecek tek renk de kravatın üzerindeydi.

Bugünse, en katı ofislerde bile kurallar değişmiş gözüküyor. Açık mavi gömlekler beyaz olarak kabul ediliyor. Takımlar artık koyu renk olmak zorunda değil. Gri tonlarından birini, sıcak havalarda ise açık veya koyu tondaki haki takımları seçmek mümkün. Gömleklerde, pembe ve açık mor tonlar da mavi ve beyaza eşlik ediyor. Takım elbisenizin içine giydiğiniz bu renklerdeki gömleklerde kadınsı bir taraf yok. Aksine, pembe ve lila renkleri erkeklere yakışan renklerdir.

Daha rahat bir çalışma ortamınız varsa, seçenekleriniz de daha fazla. GAP markasının ürün geliştirme direktörü Daniel Ou, “Giyeceğiniz renklerde katı kurallar yoktur” diyor. “Ancak üzerinizde güzel duracak renkleri seçmenin yolu, ten renginizle uyumlu renkleri belirlemekten geçer. Koyu renk tenler için açık tonda parlak renkler, soluk renkte tene sahip olanlar için ise daha koyu tonlar uygundur. Kendinizi rahat hissedeceğiniz renkleri deneyerek bulabilirsiniz. Alıştığınızdan farklı renkteki tişört veya polo yaka tişörtü koyu renk kot pantolonla birlikte deneyerek nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.”

Mavi, pembe, mor gibi klasik renklerden başlayabilirsiniz. Ancak bu renklerin farklı tonlarını tercih edin. Kobalt mavisi veya mavinin farklı tonları uygun birer seçim olabilir. “Herkesin favorisi olan açık mavi ise artık sıradanlaştı” diye konuşuyor Ou. “Pembe de rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir renktir. Fakat başkalarından ayrılmak için daha koyu tonlara yönelebilirsiniz.” Özellikle koyu pembeye yoğunlaşın. Giyiminize sıcak ve davetkar bir hava katacaktır.

“Çok parlak görünmekten endişeleniyorsanız, renkleri ufak bir dokunuş olarak da kullanabilirsiniz” tavsiyesinde bulunan Ou, “Haki, gri veya kahverengi gibi doğal bir renkle birleştirdiğinizde, renklerin parlaklığını azaltabilirsiniz” diyor.

Desenler
Giyiminize desen eklemenin en kolay yolları kravatınız, ceket cebinizdeki mendil veya çoraplarınızdır. Modaya uygun bir adım olarak, bu üçlüye gömleğinizi de ekleyebilirsiniz. Belli belirsiz çizgiler, ekose veya uçuk dama desenleri ile başlayabilirsiniz. Ou’ya göre, bu tip desenler dış görünümünüze tam bir centilmen havası katacaktır.

Çizgiler için mavi-beyaz, pembe-beyaz ya da koyu-açık mavi gibi temel renk kombinasyonları uygundur. Lacivert pantolon, kot veya kanvas pantolonla tamamlayın. Pantolonunuzun çizgilerle yarışmasını istemezsiniz. Aynı şey ekose için de geçerli. Odun kesmeye veya kampa gitmeyecekseniz fazla büyük ekose desenlerden ve çok parlak renklerden uzak durun.

Dallas, Texas’ta faaliyet gösteren bağımsız Forty Five Ten isimli dükkanın sahibi Brian Bolke, “Ekoseye bayılıyorum” diyor, “İçinde üç renk barındırdığı için size pek çok olasılık sunuyor. Düz renk bir pantolon ve kravat ekleyerek harika görünebilirsiniz.” Not: Pantolon ve kravat, ekose desendeki en koyu tonla uyumlu olmalıdır.

“Damalı desenler klasik ve kolay giyilebilen, eskimeyen desenlerdir.” diyor Ou. Fakat aynen ekosede olduğu gibi, küçük desenleri tercih edin. “Ufak ve koyu renkli damalı desenler daha şık ve zariftir” diye açıklayan Ou, “fazla büyük bir desen seçerseniz kocaman bir piknik örtüsüne benzeyebilirsiniz” diye konuşuyor.

Son olarak, birden fazla deseni bir arada kullanmaktan kaçının. Pijama giyiyor gibi görünmeniz işten bile değildir. Öte yandan, desenli bir kravat ile desenli bir gömlek uyumlu olabilir. Örneğin, orta boyda ekoselere sahip bir gömlek ile minik dama desenli bir kravat, koyu renkte pantolonla birleşince şık görünebilir.

Neticede en iyi tavsiye, seçenekleri denemeniz ve içgüdülerinize güvenmenizdir. Bolke, “Erkekler yeni şeyler denemeye istekli değildir” diyor. “Oysa yeni şeyler iyidir. Yoldan çıkmadığınız sürece fark edilmenizi ve rekabette bir adım öne geçmenizi sağlar.”

 

Benzer Yazilar

Erkeklerin Mutlaka Kullanması Gereken 5 Aksesuar

Hex Tie ile Tanıştınız mı?

Ahmet DOĞDU

Kol Saatiniz ile Kombin Yapabileceğiniz 11 Bileklik

Mevsimlik Mont Arayışında Olan Erkekler için Barbour Mont Modelleri

Ahmet DOĞDU

Erkek Yün Ceket İçin Kravat Tercihleriniz Ne Olmalı?

Ahmet DOĞDU

Oduncu Gömleği Modası

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz