Image default
Erkek Sağlık

ERKEK SAĞLIĞI İÇİN ÖNEM TAŞIYAN TESTLER

Günümüzde erken tanı ile, ölümcül hastalıklar da dahil olmak üzere pek çok hastalığın tedavisi mümkün. Erken teşhis bazı testler sayesinde konulabiliyor. Şimdi erkek sağlığı için yapılması gereken bazı testlerden söz edeceğiz.

Testis Kanseri

Testis kanseri, 15-35 yaş arası erkeklerde daha sık görülüyor. En temel belirtileri testiste şişme, kitle ve ağırlık hissidir. Kendi kendine muayene yöntemi ile erken tanı için bir adım atabilirsiniz.

Tonometre ile Göz Tansiyonu Erken Teşhisi

Göz tansiyonu, körlüğe neden olabilen bir göz hastalığıdır. Erken teşhis bu hastalığın tedavisinde büyük önem taşıyor. Erken teşhis sonrası ilaç tedavisi ve lazer ile körlük oluşması engellenebiliyor.

Kan tahlilleri

Genel sağlık durumunuzla ilgili bilgi veren kan tahlillerini de düzenli olarak yaptırmak gerekiyor.

Kolon Kanseri Erken Teşhisinde Kolonoskopi Yöntemi

En sık görülen kanser türlerinden biri olan kolon kanseri özellikle 50 yaş ve üzeri kişileri tehdit ediyor. Kolon kanserinin önlenmesi düzenli olarak kolonoskopi yönteminden faydalanılmalı.

Prostat Kanserinde Erken Tanı

Erkeklerde görülen kanser türleri arasında 2. sırada yer alan prostat kanseri, erken teşhis edildiği takdirde kişinin kurtulma şansı çok yüksek. Hastalık kan PSA testi ile teşhis edilebiliyor.

AC Grafisinin Önemi

Erkeklerde ortaya çıkan kanser türleri arasında 1. sırada bulunan akciğer kanserine yakalanma olasılığı, sigara içen erkeklerde içmeyenlere oranla çok daha fazla. Düzenli olarak Ac grafisi yaptırmak akciğer kanseri tedavisinde önemli rol oynuyor.

Gırtlak Kanseri

Erkeklerde sigara tüketimi, gırtlak kanseri ile de sonuçlanabiliyor. Gırtlak kanserine yakalanma olasılığı sigara içen erkeklerde içmeyenlere oranla daha yüksek. Erken tanı için erkeklerin bir kulak burun boğaz uzmanına başvurup larinks endoskopik görüntüleme yönteminden faydalanmaları gerekiyor.

Benzer Yazilar

Erkekler İçin Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri

Erkeklerde Kas Gelişimini Etkileyen Faktörler

Yatak fantezileri cinsel karakteri yansıtıyor!

Ahmet DOĞDU

Testosteron Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Seksin dikeni!

Ahmet DOĞDU

Doğal Beslenin!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz