24.9 C
Istanbul, TR
Çarşamba, Tem 17, 2019
Erkek Moda

Erkek Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Sakal uzatan her erkeğinin dikkat etmesi gereken konudur sakal bakımı. Sakallarınızı berbere giderek ya da kendiniz tıraş makinesini kullanarak belirli aralıklar ile düzeltmeniz sakalınız ve cilt sağlığınız için yeterli olmamaktadır. Yüzünüzde sağlıklı ve temiz görünen bir sakal istiyorsanız uygulamanız ve dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Sakal bakımı nasıl yapılır inceleyelim.

  1. Şampuan Kullanmalısınız

Çoğu erkek sakallarını yıkamamaktadır ya da yıkasa bile vücudu için kullandığı sabunları sakallarını yıkarken kullanmaktadır. Bu aslında yanlış bir düşüncedir. Sakal için özel olarak üretilmiş ürün kullanmalısınız. Sakal için özel üretilmiş ürünler cilt problemlerini ortadan kaldırıp sakalını düzgün bir şekilde uzatacaktır. Eğer sakal için özel üretilmiş ürünleri her yerde bulamıyorsanız kepeğe karşı etkili olan şampuanlar ile de sakalınızı yıkayabilirsiniz. Şampuan uygulayıp iyice duruladıktan sonra saç kremi kullanarak bakım yapabilirsiniz.

erkek-sakal-bakimi

  1. Mutlaka Kurutun

Sakalını nemli bırakmanız cilt kuruluğuna, pullanmaya ve bazı cilt problemlerine yol açabilir. Bu nedenle sakalınızı iyice kurutmalısınız. Önce sakalınızda kalmış olan suyu havluyla daha sonra saç kurutma makinası ile kurutmalısınız. Ancak saç kurutma makinasının düşük ayarda çalıştığında emin olmalısınız. Saç kurutma makinasının sıcak ayarı cildinizi tahriş edebilir.

  1. Taramayı İhmal Etmeyin

Sakalınızı taramanız, sakalınızın kıl köklerini eğitmenize, sakalınızın istediğiniz yönde uzamasına ve sakalınızın düzgün görünmesine faydalı olacaktır. Bu nedenle sakallarınızı taramayı sakın ihmal etmeyin.

  1. Yediklerinize Dikkat Edin

Maalesef sakalınızın uzamasına yardımcı olacak özel bir gıda bulunmamaktadır. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenmeniz hem cildinize hem sakalınıza faydalı gelecektir. Özellikle B12 vitamini kıllarınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

erkek-sakal-trendi

  1. Evinizdeki Havayı Nemlendirin

Evinizin yani yaşadığınız ortamın kuru olması cildinizde de kuruluğa neden olmaktadır. Ciltte oluşacak bu kuruluklar sakalınızın bakımına engel olmaktadır. Kışın evinizi aşırı derecede ısıtırsanız havanın kuru olmasına neden olursunuz. Bu nedenle hava nemlendiricisi satın almayı düşünmelisiniz ya da internetten kısa bir araştırma yaparak kendi hava nemlendiricinizi yapmayı öğrenebilirsiniz.

Eğer tüm bu bakım önerilerine rağmen cildiniz hala kuru ise ve sakallarınız bakımsız görünüyorsa mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Çünkü bazı cilt kurulukları ve problemleri kullandığınız ilaçlardan kaynaklanabilmektedir.

Benzer Yazilar

Erkek D&G 2010/2011 Sonbahar Kış Modası

Erkek Moda

Marko Petrovic imzası ve Lamborghini Avenger

Erkek Moda

2013 Damatlık Modelleri

Ahmet DOĞDU

Erkekler için Şort Modelleri 2017

Erkek Gardırobunda Mutlaka Bulunması Gereken Sonbahara Geçiş Parçaları 

Erkek Giyimine Renk Geldi

Editor