Image default
Erkek Sağlık

Erkek Vücut Tipleri Nelerdir?

Kiloya göre beden ölçüleri erkek için bazı standartlar geçerlidir. Sağlıklı yaşamak ve daha çok kas kazanıp vücudunu geliştirmek isteyen erkekler vücut tipini tanımalıdır. egzersiz ve beslenme programlarını buna göre düzenlemelidir. Kiloya göre beden ölçüleri erkek vücut tipleri deyince zayıf ve az kilolu olan ektomorflar, daha kalın ve kilolu olan endomorflar ve doğuştan atletik ve kaslı olan mezomorflar sayılabilir. Daha sağlıklı ve daha fit bir görünüme sahip olmak isteyen bir erkek vücut tipine göre bir yaşam tarzı benimsemelidir.

Erkeklerin Kas Yapma Oranları

Vücut erkek deyince hemen herkesin aklına kaslı olup olmaması gelir. Kaslı bir vücut için ektomorf olanların daha çok karbonhidrat alması ve günlük olarak aldıkları kalorinin altına düşmemesi gerekir. Endormoflar ve mezomorflar karbonhidrat konusunda daha dikkatli olabilir. Vücut erkek kas oranı açısından en şanslı olanlar mezomorflardır. Vücut geliştirme sporları için en uygun olanlardır. Spor yaparken ektomofrlar aralıklı çalışması ve kasları nı dinlendirmesi, endomorfların splitten önce tüm vücuda yönelmesi mezomorfların ise kardiyoyu eksik etmemesi gereklidir.

Erkeklerin Kas Yapma Oranları
Erkeklerin Kas Yapma Oranları

Erkek Vücut Tipleri İçin Öneriler

Ektomof erkek vücutları için yoğun ama kısa süreli egzersiz önerilir. Çünkü onların kaslarının dinlenmesi ve toparlanması daha uzun sürebilir. Aynı zamanda gece yatmadan önce bir şeyler yemesi önerilen bir gruptur, çünkü gece boyunca da kas kaybı yaşanabilir. Endomorf erkek vücutları bu konuda şanssızdır ve mümkün olduğunca yüksek protein almalıd ve egzersizlerini ihmal etmemlidir. Hem tüm vücuda yönelik ezgersiz hem de kardiyo çalışmaları yapmaları önerilir. En şanslı grup olan mezomorflar ise ağırlık ve kardiyo çalışmalarından çok hızlı bir şekilde sonuç alabilirler. Ektomorflara göre daha çabuk yağ toplayabilen bir vücut tipidir ancak protein açısından sağlıklı bir beslenme düzenini takip ederlerse fazla kilo almadan kas yapabilirler.

Benzer Yazilar

Bu 12 sebep sevgilileri veya evlileri ayırıyor!

Ahmet DOĞDU

Orşit Hastalığı ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Her 3 erkekten 2’si sertleşme sorunu yaşıyor

Ahmet DOĞDU

Çocuk Sahibi Olmak İçin Daha Az Patates Yiyin

Ahmet DOĞDU

Erkekler için Mutlaka Yapılması Gereken Cilt Bakımı

Editor

Afrodizyak Etkisi Olan 20 Yiyecek

Editor