14.7 C
Istanbul, TR
Salı, Nis 23, 2019
Erkek Sağlık

Erkekler Cinsellikten Neden Korkar ?

Cinsellik konusunda kadınlardan daha aktif olan erkeklerde görülen cinsellik korkusunun altında çoğu zaman geçmişte yaşanan istismarlar yada performans kaygısı yatıyor. Bu korkular yüzünden sağlıklı birliktelik yaşayamayan hatta hiç evlenmeyen erkeklerin sıkıntılarından kurtulması için uzman yardımı alması gerekiyor. Erkeklerin cinsel korkuları bununlada sınırlı kalmıyor. Herhangi bir maddeye bağımlı olan ve küçük yaşlarda şahit olduğu cinsel ilişkide erkekte cinselliğe bakış açısını etkiliyor.

erkek-cinselliginde-bilinmesi-gerekenler

Cinsel İstismar En Büyük Neden

Erkeklerin bazılarında görülen cinsellik korkusunun altında birden fazla neden yatabileceğini söyleyen uzmanlar bu korkunun en baş nedeninin çocuklukta yaşanan cinsel istismar olduğunu vurguladı. Cinsel şiddete maruz kalan erkeklerin yaşları ilerledikçe normal cinsel dürtülerini kaybettiklerini daha doğrusu sindirdiklerini ifade eden uzmanlar, istismar yaşayan erkeklerin hayatın diğer alanlarında da başarısız olduğuna dikkat çekti. Fiziksel ve ruhsal cinsel istismar nedeniyle erkeklerde cinsel yaşam kadar hayatın her alanında atmak istedikleri adım yapamama kaygısı nedeniyle sonuçsuz kalır.Ciddi sorunlar yaratabilen bu problemin kaldırılması için erkeğin psikolojik destek alması şarttır.

erkek-cinselligi

Ben Yapamam Düşüncesi Erkeği Cinsellikten Uzaklaştırır

Erkeğin cinsellikten korkmasının bir diğer nedenide başarısızlıkla sonuçlanan bir ilişkiden sonra yaşanan travmadır. Yine aynı şeylerin yaşanacağını düşünen erkek yeniden bir ilişkiye girmekten çekinir. Bu ”ben yapamam” düşüncesini kafasından bir türlü atamayan erkek fizikende düşüncelerinin esiri olur. Kadınlara yaklaşmaktan sıkıntı duyan ve evlenmeye yanaşmayan bu erkekler, kendilerini aslında yaşadıklarının geçici bir sorun olduğuna inandıracak güçlü bir kişiliğe ihtiyaç duyarlar.Çocukluk döneminde şahit olduğu cinsel ilişki de erkekde travma yaratabilir ve cinsellik korkusu gelişebilir.

Bağımlılık Da Cinsel Korku Yaratır

Bağımlılık sahibi erkeklerde de cinsel korkusu gelişebilir. Uzmanlara göre kişiyi etkisi altına alan bağımlılık beyinde farklı etkileşimlere yol açar ve kişiyi başka bir şey düşünmekten alıkoyar. Bu bağımlılık alkol , kumar veya başka bir konuda da yoğunlaşabileceğine dikkat çeken uzmanlar, erkeğin karşı cinsle münasebetinde set oluşturduğunu bağımlılıktan kurtulana kadarda erkekte cinsel soğukluğun devam edeceğini belirtir.Tüm bu özgüven ve travma etkileri altında bulunan erkeğin cinsel sağlığına kavuşması profesyonel destekler sonucunda gerçekleşebilir. Bunun dışında erkeğin bu korkularından kurtulması için ona anlayışla yaklaşacak bir partnere ihtiyacı vardır.

Benzer Yazilar

Sağlıklı Yaşam Ve Check Up

Erkek Sağlık

Tıraş Sivilcelerini Geçirme Yolları

Editor

Erkeklerde Nadir Görülen Sorun: Geç Boşalma

Editor

Erkekler Estetiği En Fazla Hangi Bölgelerinde Tercih Ediyor?

Editor

Erkekler de Pilates Yapmalı Mı?

Laboratuvarda Yapay Sperm Üretilecek