26.3 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Tem 20, 2019
Erkek Sağlık

Erkekler de Pilates Yapmalı Mı?

Ulaşımın artan hızına bağlı olarak bir yerden bir yere gitmek için sürekli araç kullanıyoruz. Özellikle metropol hayatı kişilerin daha az zamanda daha fazla yerde olmak gerekliliğini de getirdi. Bina içlerinde dahi 1 – 2 kat için asansör kullanıyoruz. Bu durum vücut tembelliğini de beraberinde getirirken hem sağlık hem kiloyla ilgili sorunlar yatarabiliyor. Bu durumda devreye aktif bir spor yaşamı zorunluluğu giriyor. Sadece yaz dönemi için değil, sürekli sağlıklı ve fit bir görüntü için spora ihtiyacımız var. Sporu istersek aktif olarak bir spor dalıyla uğraşarak ister fitness merkezlerinde istersek de evde kendimiz gerçekleştirebiliriz. Burada en önemli faktör vücut yapısına göre yapılacak en iyi spor seçeneğini bulmak olmalıdır.

erkeklerde-pilates.jpg

Son dönemde özellikle kişiye vücut esnekliği kazandıran, kardiyonun aksine akciğer solunum problemi olan kişileri fazla zorlamayan, kasları güçlendiren hatta uzatan ve vücudun dik durmasını sağlayan bir egzersiz türü olan pilates , oldukça kullanışlı. Minder üzerinde yapılabildiği gibi özel aletler ve gereçlerle de yapılabilen bir spor dalı.

erkekler-de-pilates-yapmali-mi.jpg

Pilates her yaş grubundan ve cinsiyet fark etmeksizin herkesin yapabileceği bir spor. Genel yargı pilatesin daha çok kadınlara uygun olduğu yönündeyse de bu kanı tamamen yanlıştır. Çünkü pilates sporunun yaratıcısı Joseph Pilates 'in bir erkek olduğunu kesinlikle unutmamak lazım.

erkekler-icin-pilates.jpg

Pilates yapmak için en önemli 3 neden;

  • Öncelikle diyafram kullanımına yönlendirerek doğru nefes alımını alışkanlık haline getirmesini sağlayan pilates , kas yoğunluğunu dengelediği ve güçlendirdiği için diğer egzersizlere oranla kendinizi sakatlama olasılığınız çok daha düşüktür.

  • Vücutta kullanılmayan birçok kası harekete geçirdiği için aktiviteler esnasında çok daha aktif ve esnek hissedersiniz.

  • Karnınızın en altındaki core kaslarına gereken önemi verdiğinizde six pack altındaki kasları da harekete geçirmiş oluyorsunuz.

 

 

 

Benzer Yazilar

Cinsellikte Kadın Erkek Farkı

Editor

Erkekler İç Çamaşırı Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidirler?

SAÇ EKiMi HAKKINDA MERAK EDiLENLER..

Erkek Sağlık

Seksle bulaşan hastalıklar!

Erkek Sağlık

Sevgili dırdırı hasta ediyor!

Erkek Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Dikkat!

Editor