Image default
Sportaküs

Erkekler Diyette Neden Daha Başarılı?

Diyet yapmak kilolu erkekler ve kadınlar için hayli zordur. Ancak erkekler için biraz daha kolay olarak algılanır. Erkekler diyette başarılı olmaları kadınlara göre daha fazladır. Bu da diyet konusundaki motivasyonlarının daha fazla olmasına sebep olur. Kilolu erkekler için diyet yapmak kadınlara göre daha başarılı sonuçlar vermektedir. Erkeklerin çocukluk ve gençlik dönemlerinde kadınlara göre daha fazla hareketli olmaları, onların daha zayıf olmasını da beraberinde getirir. Ancak hareketliliğin düşmesi yaş ilerledikçe gerçekleşir. Erkeklerin ileriki yaşlarda sporu bırakmaları, evlilik ve iş hayatlarının sosyal hayatlarında getirdikleri değişiklikler gibi etkenlerle erkekler kilo sorunu yaşamaya başlarlar.

diyet-yapan-erkek

Erkekler kilo sorunu yaşamaya başlayınca yaptıkları diyetlerde kadınlara göre daha başarılı oluyorlar. Peki nede? Öncelikle erkeklerin vücut yapıları ve fiziksel özellikleri kadınlardan farklıdır. Erkeklerin kas miktarları fazla ve yağ oranları da daha düşüktür. Hızlı metabolizmaları sayesinde hızlı kilo kaybına da müsait yapıları vardır. Kilo verme ihtimallerinin yüksek olması ve diyet yapma ihtiyaçlarının daha az olması da nispeten kadınlardan daha fazla motivasyona sahip olduklarını gösteriyor.

Erkekler diyette başarılı olmalarının diğer bir sebebi de kadınlar kadar detaycı olmamalarından geçiyor. Kadınlar gram hesabına bile takıldıklarından olumsuz diyet sonuçlarından fazlaca etkilenerek diyeti bırakma yoluna gidebiliyorlar. Kilolu erkekler ne kadar kilo sorunu yaşasalar da kas kitleleri kadınlardan fazla olduğundan yağ yakma dereceleri ve zaman konusundaki avantajları daha fazladır. Az eforla daha fazla kilo verirler.

erkeklerde-diyet

Erkekler kilo sorunu yaşadıklarından hayır deme, iradesine daha fazla sahiptirler. Duygusallıkları daha azdır ve sosyal unsurlardan daha az etkilenirler. Erkekler yemeği daha az düşünürler. İş hayatı, spor ve özellikle futbol onların hayatından daha fazla yer alır. Oysa kadınlar yemek, tatlı ve kek tarifleri gibi birçok konuda daha fazla ilgilidirler. Kilolu erkekler yağ ve hamur işlerinden daha kolay kopabilirler. Ancak kadınların vazgeçemedikleri gıdalar daha fazladır. Bunun gibi birçok sebepten ötürü, kadınlara göre, erkekler diyette başarılı diyebiliriz.

 

Benzer Yazilar

Dünyanın En İlginç 3 Sporu

Ahmet DOĞDU

Çarşı Efsanesi: Beşiktaşlı Olan Da Olmayan Da Tutkun

Ahmet DOĞDU

Bayanlar İçin Karın Gerdirme Hareketleri

Editor

Mastürbasyon ile Vücut Geliştirme İlişkisi

Editor

Protein Tozu Nedir?

Editor

Erkek Dediğin Fit Olmalıdır!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz