Image default
FelsefErkek

Erkekler Evlilikte En Çok Neyden Korkar?

Özgürlük olarak değerlendirildiğinde özgürlüğüne en düşkün olan, kaybetmek istemeyen taraf daima erkeklerdir. Erkek olmanın verdiği rahatlık çerçevesinde kadınların çevresel korkularını taşımamaları, günün her saatinde istediği yere gidebilme özgürlüğü, kişisel olarak oldukça rahat davranabilmesi vazgeçemeyeceği özeliklerdendir. Böylesi bir özgürlüğe ve rahatlığa alışan bedenin düzenli bir hayata alışması, zihnen ve bedenen de zaman almaktadır.

evlilikte-korkan-erkek

Erkeklerin dünyasında evlilik adına korkular, erkeklerin gözünden bakıldığı takdirde türetilebilecek kadar fazladır. Öncelikle bahsettiğimiz gibi özgürlüğün kaybolacağı anlayışıdır. Tek başına kontrol edebildiği sorumluluklarına, çift olarak karar vermek zorunda olduğu sorumluluklar eklenmesi ve bu sorumlulukların boyutsal olarak büyümesi erkekleri bir çıkmaza sürüklemektedir. Her an bırakıp gidebilecekleri şehirler, zihinlerinde dinmek bilmez kaçma istekleri ile birlikte yaşamalarından mutlu oluşları yerine sabit bir yerde yaşama mecburiyetine sahip olacağını sanmaları, Erkeklerin dünyasında evlilik adına korkularının başında gelmektedir.

SONY DSC
SONY DSC

Bu korkuların en önemlilerinden bir tanesi de sosyal hayat ve arkadaş çevresinin kısıtlanacağını düşünmeleridir. Bir erkek evlendiği zaman sanki bir odaya zorla hapsedileceğini düşündüğünden, tüm sosyal hayatını ardında bırakacağını ve o zamana dek kurduğu tüm hayallerin gerçekleştirme ihtimalini kaybedeceğini düşünür. Erkeklerin genellikle fark edemedikleri bu durum zaten yaş ilerledikçe ister istemez gerçekleşecektir. Yaş ilerledikçe gerek arkadaş çevresi değişirken, gerekse de genç iken mantıklı gelen tüm hayalleri zamanla anlamsız ve hatta saçma olarak gelecektir. Erkeklerin dünyasında evlilik adına korkular olarak düşünülen tüm kavramların aslında farkında olan erkek, sadece bunlardan vazgeçmek için gerekli zamanı kendisi belirlemek istemektedir. Ancak evlilik gibi ciddi kurumların kurulmasında belli belirsiz oluşan mahalle baskısı ve karar verme güdüsünün elinden alınması ile birlikte bu zaman genellikle düşünülen ana denk gelmemektedir. Bu durum ise erkeği korkutmakta ve evlilikten soğutmaktadır.

Benzer Yazilar

Erkekler İçin Kadınlara Dair Tüyolar!

Ahmet DOĞDU

Erkeğin Aşık Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Ahmet DOĞDU

 Kadınların Vazgeçilmezi Olun!

Ahmet DOĞDU

Sıfatların Yetersiz Kaldığı Adam Leonard Cohen’in Ardından

Ahmet DOĞDU

Adam Gibi Kafa Kafaya Adam Kampı!

Editor

Kadınların Erkeklerden İntikam Alma Yöntemleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz