Image default
FelsefErkek

Erkekler Gerçekten Ağlamaz Mı?

Toplum olarak kadın rolünü belli kalıplara uydurmaya çalıştığımız gibi erkeklere de bunun aynısını yapıyoruz. Doğduğu andan itibaren erkeğin hem çocukluk hem ergenlik hem de tam yetişkin döneminde her ağlayışında erkeğe ‘erkekler ağlamaz’  diyoruz. Kadın ağladığında normal karşılayan biz, ağlayan erkek görünce neden normal karşılamıyoruz? Sanırım toplumsal değerlerimize denk olarak sorgulamalıyız bu olguyu, Erkekler neden ağlar, diye sormalıyız:  Ağlamak insani bir özelliktir. Yani sandığımız gibi kadına özgü değildir, bu nedenle erkekler de ağlar.

erkekler-neden-aglar

 

Ağlamak İnsanın Doğasında Var

Ağlamak, rahatlamak için vazgeçilmez bir durumdur.  Duygusal yoğunluk yaşadığınız bir anda ağlarsanız bu size inanılmaz bir rahatlama sağlayacaktır. Ağladıktan sonra aynada şişen gözlerinize, kızaran burnunuza bakarsanız, size aynı anda ‘ben iyiyim’ mesajını vereceklerdir. Hatırlamaya çalışın elbet yaşamışsınızdır böyle bir an, sonrasında ise yaşadığınız rahatlığı gözünüzün önüne getirin bizi anlayacaksınız.

Ağlayan insan, problemlerini kendine saklamayıp gözyaşlarıyla buluşturunca depresyondan uzak durur. Erkekler ağlamaz diyemeyiz, sadece öyle görünmeleri öğretildiği için erkekler; uçan kuşa, gülen çocuğa, küçük bir sürprize karşılık kolay kolay ağlamaz.  Toplumun, ‘Aman ha! Erkek adamsın, ağlama.’ dediği erkekler neden ağlar o zaman? Problemler cinsiyet gözetmeksizin gelir hayatımıza girer. Ve buna verilen en doğal tepki ağlamaktır. Bu tepkinin sonucu olarak erkekler ağlar. Ne yazık ki zayıflık olarak görüldüğü için çoğu zaman gizli gizli ağlarlar. Çoğu zaman ise koruma iç güdüsünden dolayı erkekler, ağladıklarını kimsenin görmesini istemezler. Çünkü erkekler yanındakine güçlü olduğunu böyle göstermek ister. Siz ne dersiniz bilemiyorum ama bizce ağlamak insanı güçlendirir. Ağlamak yeniden ayağa kaldırır insanı.

erkekler-aglar-mi

Erkekler Neden Ağlar?

Ağlama doğal bir tepkidir dedik ama hala erkekler ağlamaz mı diye sorana; ‘Erkekler insan değil mi ya hu?’ diye bir sormak geliyor hemen akıllara. Bunun klişe bir cevabı vardır: ‘Toplum izin verirse erkek de ağlar.’ Peki erkekler neden ağlar? Canı acıyan, kalbi kırılan, sırtından vurulan hatta canı sıkılan erkek ağlar. Olur mu öyle şey diyeceksiniz? Canı sıkıldığı için ağlayan kadın görmediniz mi hiç? Sevgili erkekler size bir öneri: Ağlayın! Hüngür hüngür ağlayın, size duygusuz diyenlere inat yaşayın duygularınızı. İster kadın gibi ister kız gibi ağlıyor desinler önemsemeyin. Ağlayın!

Benzer Yazilar

Çapkın Erkek Kendini Nasıl Ele Verir?

Ahmet DOĞDU

Erkekler Neden Aile Hayatına Düşkün Olurlar?

Ahmet DOĞDU

Uzun Boylu Erkeklerin Yaşadığı 5 Sorun

Ahmet DOĞDU

Dünyada En Çok Beğenilen Erkek Özellikleri

Erkeklerin Mutlaka Bilmesi Gereken Flört Teknikleri

Ahmet DOĞDU

Evlenme Teklifi Etmek İsteyenler için 4 Sürpriz önerisi

Yorum Yaz