19.4 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Haz 22, 2019
Erkek Sağlık Vajinalog + 18

Erkekler İçin Afrodizyak Etkili 3 Yiyecek

   Cinsellik, uygar toplumlarda konuşulması hoş olmayan, üstü kapalı, kulaktan dolma bilgilerle şekillenen ve bu nedenle sürekli merak edilen bir konu olmuştur. Her toplumun kendine ait farklı kültürleri ve şehir efsaneleri bulunsa da, cinsellikle ilgili bazı ortak da yok değildir. Bu konuların en başında afrodizyak etkili yiyecekler geliyor.

Ülkemizde bir dönem gündemi sarsan reklamıyla hafızalarımıza kazınmış fındık ve Manisa’nın ünlü mesir macunu bizim kültürümüzde en yaygın olarak bilinen afrodizyak ekili yiyeceklerdir. Peki, bu yiyecekler gerçekten söylendiği kadar işe yarıyor mu?

Cinsel performansı artırdığına dair söylentileri olan yiyeceklerin, gerçekten afrodizyak etkisi olup olmadığını okuyucularımız için araştırdık.

Midye

Midye, afrodizyak etkili yiyeceklerin en tanınmışı diyebiliriz. Midyenin bu alandaki şöhreti o kadar eskilere dayanıyor. Afrodizyak etkisiyle ilgili yüzlerce araştırmaya konu olmuştur. Midyelerin cinsel performansı artırdığını destekleyen bilimsel bulgulardan biri, içerdiği yoğun çinkoyla bağlantılı. Çinko, libido artırıcı etkisiyle bilinen ve progesteron hormonunu yükselten bir maddedir. Çinko eksikliği ise erkekler iktidarsızlık sorunu baş gösteriyor.

Midyelerin halk arasında afrodizyak olarak anılmasının nedeni ise halk arasında yaygın olan benzetme özelliğinin işlevi ile bağdaştırılmasından kaynaklanıyor. Şekli kadın cinsel organını andırdığı için cinsel performansı arttırdığını düşünenlerin sayısı hiç te az değil. Sonuç itibariyle, midyenin cinsel performansı artırıcı etkisinin olduğu bilimsel olarak ta kanıtlanmış gözüküyor.

erkekler-afrodizyak

Fındık Ve Kuru Yemişler

Fındık, çam fıstığı ve ceviz gibi kuruyemişler eski çağlardan günümüze afrodizyak olarak kullanılan yiyeceklerin başında geldiğini biliyoruz. Ülkemizde de geçtiğimiz yıllarda fındık tüketimini arttırmak için hazırlanan kamu spotunda, fındığın cinsel performansı artırıcı etkisi üzerinden yapılan reklamlar büyük ilgi görmüştü.

Roma tarihinde doğurganlığı artırıcı etkisinden bahsedilen ceviz, aynı şekilde Akdeniz uygarlıklarında yaygın olan cinsel performansı artırdığından bahsedilen çam fıstığı afrodizyak etkili yiyeceklerin başında gelmektedir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda bu etkiyi kanıtlar nitelikte. Bu kuru yemişlerin çinko bakımından zengin olduğu tespit edilmiştir.

Çikolata

Çikolata romantizm ve cinsellikle bağdaştırılan, afrodizyak içeriğiyle bilinen, özellikle kadınlar tarafından yoğun olarak  tüketilen besin maddelerinden biridir. Ancak gerçekten cinsel isteği arttırıcı etkisinin olup olmadığı tartışma konusudur.

Çikolatanın libido artırıcı etkisi üzerine yapılmış olan çalışmalarda elde edilen sonuçlar doğrultusunda içindeki feniletilamine maddesinin mutluluk hormonu olarak bilinen endorfinleri hormonunu harekete geçirdiği ve cinsel isteği artırması kişiye verdiği mutluluk ile doğru orantılı olduğunu gösteriyor. Ancak son dönemlerde yapılan çalışmalar, çikolatanın mutluluk verici etkisi bulunsa bile beyinde cinsel isteği artırıcı bir değişime yol açmadığını görüşünde.

 

Benzer Yazilar

Aşırı Kilolu Erkekler İş Dünyasında Nasıl Karşılanıyor?

Editor

Azoospermi Tedavisinin Vazgeçilmez Parçası Tese Nedir

Editor

Sakal Bakımında Son Trendler

Her Gün Traş Olmak Cilde Zarar Veriyor Mu?

Editor

Erkekler Seks Yaptıktan Sonra Ne Düşünüyor?

Editor

Pirelli Takvimi 50. Yıla Özel

Ahmet DOĞDU