18.9 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Haz 22, 2019
Erkek Sağlık

Erkekler İçin Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri

Erkekler genel olarak sağlıklarına kadınlar kadar dikkat etmezler. Kendilerini güçlü gördükleri için sağlıkla ilgili uyarıları gözardı ederler. Ama erkeklerin yoğun iş ortamında sorumlulukları daha fazla olduğu için farkında olmadan stres kaynaklı bir çok sağlık problemleri olabilir. Erkekler için sağlıklı yaşam tavsiyeleri verecek olursak;

erkek-sagligi.jpg

1. Stresten Uzak Durmak

Günümüz çağının en yaygın hastalığı strestir. Stres bir çok hastalığa sebep olmaktadır. Kadın veya erkek farketmez stres en büyük düşmandır. Erkekler iş hayatında yoğun olduklarından stresle birebir başetmesi gerekiyor. Stresi kontrol altında tutmalıdır. Yoksa stres kaynaklı bir çok hastalık beraberinde gelebilir. Erkek sağlığını bozan stresten derhal uzak durmalıdırlar.

2. Düzenli Yemek

Erkekler genelde kahvaltı ve akşam yemeklerinde düzenli beslenmeye dikkat etmez. Sabah kahvaltısı onlar için önemli değilmiş gibi görünür ve çoğu zaman sabah kahvaltısını atlarlar. Aslında günün en önemli öğünü sabah kahvaltısıdır. Gün içinde insanı daha dinç tutar. Erkekler akşam yemeklerinde ise ölçüyü fazla kaçırırlar. Akşamları açıkmış bir halde eve geldikleri için sanki doymayacaklarmış hissiyle yemek yerler. Bu durumda dengesiz beslenmeye yol açar. Akşam yemeklerini fazla kaçırmak kiloyla birlikte bir çok sağlık sorununu beraberinde getiririr. Sağlıklı yaşam için sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalıdır ve akşam yemekleri ölçülü olmalıdır.

erkeklerde-saglikli-yasam.jpg

3. Spor Yapmak

Erkekler spor yapmak için vakit ayırmaktan kaçınır. İş yerinde yorulan erkek işteki hareketlerini spor olarak değerlendirdiği düşünür. Oysa düzenli belli saatte aralıksız yapılan sporla, gün içinde işyerindeki hareket birbirinin yerini tutmaz. Sağlıklı bir yaşam için spor vazgeçilmez bir unsurdur.

4. Uyku Düzeni

Erkekler gece film izlemeye çok takılırlar. Film geç saatte bitse bile filmi bitirmeden uyumazlar. Sabah erkenden işe gitmek zorunda olan erkek için uykusuzluk sorunu yaşar. Uykusunu tam alamadığı için güne yorgun başlar. Kaliteli bir uyku için 8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Uykusuzluk cinsel sağlığı da etkilemektedir.

erkeklerde-sigara-ve-alkol-kullanimi.jpg

5. Sigara Ve Alkol

Stresin getirdiği en büyük sorun da sigara ve alkoldür. Erkekler sinirlenince ya da bir şeyler ters gidince hemen sigaraya veya alkole sarılır. Sigara ve alkol çözüm yolu değildir. Sigara ve alkolden uzak durmalaarı gerekir. Sigara ve alkol cinsel yaşamı etkilediği gibi bir çok sağlık sorununu da oluşturmaktadır.

Benzer Yazilar

Sağlıklı Erkeklerde Periyodik Muayeneler

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde kıl dönmesi

Erkek Sağlık

Örümcek ısırığıyla dört saat ereksiyon!

Erkek Sağlık

İç Çamaşırı ile Uyuyan Erkekler Dikkat

Editor

Erkeklerde Kas Gelişimini Etkileyen Faktörler

Sağlıklı Saçlar İçin Alınması Gereken Vitaminler

Editor