Image default
Erkek Sağlık

Erkekler Neden Çok Horlar ?

Horlama hem bu problemi yaşayan hem de buna maruz kalan insanlar için oldukça ciddi bir konudur. Horlamanın neden daha yoğun olarak erkeklerde görüldüğü ise ayrı bir araştırma konusudur. Bütün araştırmalarda, horlamanın oranları toplum içerisinde yüksek olduğunu göstermektedir. Horlama meselesi sadece yapan açısından değil, maruz kalanlar açısından da oldukça etki eden bir durumdur. Hatta horlayan rahat rahat uyurken, maruz kalanlar uykusuz geceler geçirebilmektedir. Horlama sadece gürültü yapması açısından değil, değişik risklerin habercisi de olduğundan önemli bir konu olmaktadır. Uzmanlar horlama nedeni konusunu uzun yıllardır araştırmaktadırlar.

Horlama da Nefes Kesilmesi Yaşanıyorsa Dikkat

Kişilerde horlama nefes kesintisine sebep olmadığı müddetçe risk teşkil etmemektedir. Ancak nefes kesilmesi gerçekleşiyorsa diğer bir ifadeyle apne söz konusu ise durum değişmektedir. Eğer horlama sonucu uykusuzluk yüzünden, yorgunluk, sersemlik hissi ya da konsantrasyon zorlukları yaşanıyorsa, horlama bir hastalık olarak değerlendirilmelidir. Elli yaşın üzerindeki erkeklerin yarısı horlamaktadır ve horlama kadınlara göre erkeklerde 3 kat daha fazla görülmektedir. Menopoz öncesi kadınlarda horlama oranı yüzde onlarda iken, menopoz sonrası yüzde kırklara çıkmaktadır. Horlama yaşla birlikte artmaktadır. Horlama sorunu yaşayanlar açısından horlama tedavisi nasıl yapılır konusu çokça araştırılmaktadır.

Erkek Vücut Yapısı Horlamayı Tetikliyor

Erkekler ve kadınlardaki horlama oranı farklılığı, vücut yapısı farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Kadınlarda görülen yağlanma daha çok kalça bölgelerinde yoğunlaşırken, erkeklerde ise karın ve boyun bölgelerinde gerçekleşmektedir. Bu yüzden erkeklerdeki horlama oranı artmaktadır. Genel olarak görülen basit horlamalarda kilo vermek etkili bir sonuç göstermektedir. Yani horlayan kişi eğer fazla kilolu ise, uzmanlar ilk etapta kilo vermesini istemektedirler. Yine alkol ve sigaradan uzaklaşmak ve yüksek mesafeli yastık kullanmakta horlamayı azaltmaktadır. Ancak dil kökü, yumuşak damak ya da burun kemiğinden dolayı meydana gelen horlamalarda ameliyat gibi horlama tedavi yöntemleri gerekmektedir.

Benzer Yazilar

Saç Ekimi Herkese Uygun Bir Operasyon mudur?

Ahmet DOĞDU

Erkekler Cinsellikten Neden Korkar ?

Ahmet DOĞDU

Daha Yakışıklı Olmak için 10 Sağlıklı Alışkanlık

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Meme Büyümesi

Ahmet DOĞDU

Sperm Kalitesini Artıran Besinler Nelerdir? Sperm Kalitesini Artırmak Aslında Çok Kolay

Ahmet DOĞDU

Kişisel Bakımına Özen Gösteren Erkekler

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz