Image default
Erkek Sağlık

Erkekler Neden Kadınlardan Daha Çok Horlar?

Ne erkekler ne de kadınlar horladıklarını kabul etmezler. Ancak horlayan insan sayısı hayli fazla ve bu sayı geçmiş yıllara göre daha da artmakta. Yapılan araştırmalarda insanların horlayanlarının ortalaması artarken, erkekler de kadınlara göre daha fazla horlamakta. Hal böyle olunca kadınlarda horlama nasıl tedavi edilir, erkeklerin ve kadınların horlama nedenleri nelerdir ve horlamanın zararları nelerdir, gibi sorular muhatap aramaktadır.

horlama-problemi

Neden Yine Yağlar?

Erkeklerin ve kadınların horlama nedenleri başında vücuttaki yağ dağılımı yatmakta. Horlamanın zararları sadece kişinin kendine değil partnerine veya birlikte yaşadığı fertlere de olmaktadır. Kişinin horlaması nedeniyle diğer kişiler uyku problemi yaşamaktadırlar. Bu nedenle horlama nasıl tedavi edilir diye sadece horlayanlar değil, horlayanın etkilediği insanlar da araştırma yapmaktalar. Horlama sağlıklı yaşamın önündeki engellerden biri olarak görülmekte ve ölüm riski taşıyan bir durumu da ifade edebilmekte. Horlama neticesinde gece uykuda bir nefes kesilme olayı yaşanır. Bu sağlık açısından hayli tehlikelidir. Bunun yanında apne olayı varsa ciddi sonuçlar da doğurabilir.

horlama-nedenleri

Horlama Hastalık Mı?

Uykusuz gecelere sebep olması ve güne yorgunluk, dikkatsizlik ve halsizlik hissi ile başlamasına neden olduğu için horlamadan hastalık olarak bahsedilebilir. Erkekler kadınlara göre 3 katı daha fazla horluyor. Erkeklerin yağ dengesizlikleri, günlük yaşam alışkanlıkları bunun asıl nedenleri. Kadınlarda horlama nedenleri ise daha farklı. Genellikle kadınlardın menopozdan sonra daha fazla horladığı tespit edilmiş. Kadınların horlama oranı menopozdan önce yüzde 10 iken menopozdan sonra ise bu oran yüzde 40 olmuş. Erkeklerde ise 50 yaşın üstü sınır. 50 yaşından sonra iki erkekten biri horluyor. Erkeklerin yağlanma bölümleri ağırlıklı olarak karın ve boyun kısmındayken kadınlarda kalça kısmındadır. Bu da erkeklerin daha çok horlamasına neden oluyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama nasıl tedavi edilir ve bunun öncesinde horlamanın zararları nelerdir gibi sorularda kişinin önce kendi alması gereken önlemler vardır. Öncelikle kişinin kilosu ve yağlı vücut yapısı horlamaya neden olduğundan zayıflamak bir çözüm yoludur. Sigar ve alkolü bırakmak, egzersiz ve spor yapmak çözüm yollarından biridir. Yüksek yastıklarda yatmak da horlamanın önüne geçmekte fayda göstermektedir. Ancak horlama nedeni içerisinde burunun kemik yapısı ve damak, dil kökü sorunları varsa bu durumlarda cerrahi müdahale şarttır.

Benzer Yazilar

Bölgesel Zayıflama için Hayat Kurtaran 6 Tüyo

Editor

Cinsel isteksizliğin 5 Sebebi

Ahmet DOĞDU

Sperminiz sizi hasta ediyor haberiniz yok!

Ahmet DOĞDU

İdrarda Güçlüğün Sebebi Bu Olabilir

Ahmet DOĞDU

Kas Geliştirmek İstiyorsanız Bu Besinlerden Uzak Durun

Editor

Orgazm taklidi yapmak yararlı!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz