Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Akne Sorunu Ve Tedavi Yöntemleri

Akne ergenlik döneminde görülen halk arasında sivilce olarak bilinen, özellikle psikolojik sorunları beraberinde getiren bir cilt sorunudur. Hemen hemen her mevsim görülebilen akne kış dönemlerinde daha sık karşılaşılan sorundur. Diğer yaş gruplarında da görülen, bakımı yapılmazsa ciltte sorunlara neden olabilecek bir durumdur. Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar ve akne tedavisi krem yöntemleri ile uzman yardımıyla sorun giderilmeye çalışılır. Erkeklerde sıklıkla görülebilen, erkeklerde sivilce çıkma nedenleri olarak belli başlı başlıkla olacaktır.

erkek-akne

Erkeklerde görülen akneler uzun süreli devam edebilmektedir. Bu nedenler uzmanların yönlendirmesi ile akne tedavisinde kullanılan ilaçlar bu soruna çözüm olabilir. Eğer sürekli devam eden akne tedavisi krem gibi yöntemlerle giderilmezse iz kalma riski ortaya çıkar. Sürekli yüzle oynamak, kaşımak ve sıkmak iz kalma riskini de artırmaktadır. Burada tedavi kişilere göre değiştiğini bilmek gerekir. Çünkü bir erkeğin cildi diğerine göre farklı olacaktır. üstelik kişinin yaşı, sivilcenin boyutu ve şiddeti, yaygınlığı uygulanacak tedaviyi farklı kılar. Bu nedenle birinin uyguladığı ilaç veya kremi akne tedavisinde uygulamak yanlış olacaktır. Erkeklerde sivilce çıkma nedenleri başında erkeklik hormonu gelmektedir. Bu nedenle özellikle ergenlik döneminde sivilce sorunu artmaktadır. Salgılanan bu hormon aşırı yağ üretimine neden olduğundan benzeri durumda kullanılan ve hormonsal salgıyı tetikleyen ilaçlar da akne oluşumuna neden olmaktadır. Saçlar ve yüz için kullanılan kozmetik ürünleri de akne oluşumunu tetikler. Yüksek nem, hava kirliliği de sivilcenin oluşumunu tetikler.

 

erkek-sivilce

Erkeklerde sivilce çıkma nedenleri arasında devam edem tedavi sırasına sivilcelerin sıkılması, tahriş edilmesi de görülmektedir. Ayrıca alınan gıdaların da sivilce oluşumunu tetiklediği yönündeki kanı da bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Akne tedavisi krem gibi yöntemlerle uygulanabilir. Ayrıca bu dönemde stresten uzak olmak gerekir. Çünkü stres hormonların salgılanmasına, sivilcenin de artmasına sebep olmaktadır. Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar yanında cilt temizliği de son derece önemlidir. uygun cilt temizliği için bir uzman görüşü alınmalıdır. Güneşte kalınan süre ve hormon dengeleyici ilaçlar da önemlidir. Erkekler için dikkat edilmesi gereken bir noktada traş makinelerin kullanımı ve traş köpüğü tercihi, traş olma yöntemi gibi etkenlerdir. Akne tedavisi ilaç ve krem dışında gelişen teknoloji ile lazer ve özel cilt bakım teknikleri ile de giderilebilmektedir.

 

.

 

Benzer Yazilar

Traş Olurken Neye Dikkat Etmeli?

Ahmet DOĞDU

Erkekler için; Günlük Ayak Bakımı

Ahmet DOĞDU

Kışın Dökülen Saçlar için Bakım Önerileri

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Meme Büyümesi

Ahmet DOĞDU

Tıraş Sonrası Bakımında Nelere Dikkat Etmeli

Ahmet DOĞDU

Erkek Ayak Bakımı

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz