Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Bel Fıtığı

BEL FITIĞI ve ERKEKLER

Bel fıtığı oldukça yaygın bir fiziksel ve nörolojik rahatsızlık olarak insan hayatını oldukça olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Tedavisi konusunda kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle cerrahi müdahale tek çare olmaktadır. Ancak bu aşamada mutlaka uzman doktorlara ve cerrahlara tedavi süreci konusunda müracaat edilmelidir. Bilgisiz ve ehil olmayan kişilerce yapılacak her türlü müdahale ve ilaç kullanma girişim dönüşü olmayan kalıcı hasarlara yol açar.

bel-fitigi

Bel Fıtığı ve Erkekler

Bel fıtığının oluşmasında birçok sebepten biri aşırı yük veya ağırlıkla, ya da yanlış bir hareketle meydana gelen, bel bölgesindeki diskleri ve mekanizmayı zorlayan yüklenmelerdir. Bu tip durumlara yapısı ve yaptığı ağır işler nedeni ile daha sık maruz kalan erkeklerde bel fıtığı riski daha fazla tespiti hiç de yanlış olmayacaktır.

backache - isolated on white digital composition

Erkekler ne kadar dayanıklı olurlarsa olsunlar, uzun süreli ağır yüklemeler bele zarar verecektir. Özellikle beden gücü ile çalışan ve çalışma esnasında uygun duruş ve taşıma teknikleri uygulamayan erkekler daima risk altındadır. Erkekler için bel fıtığı yaşam kalitesi bakımından birçok fonksiyonda kısıntıya ya da aşırı dikkate yol açacaktır.

erkeklerde-bel-fitigi-tedavi

Kaldırma, taşıma gibi işler, spor ve fiziksel aktiviteler bundan olumsuz etkilenecektir. Erkekler için en önemli bel fıtığı etkisi ileri vakalarda, cinsel hayat üzerinde görülebilir. Oldukça ilerlemiş ve cinsel hayatı kontrol eden merkeze baskı yapan bir fıtık erkeklerde iktidarsızlık riskini de beraberinde taşımaktadır.

erkeklerde-bel-fitigi

Tedavi

Tedavi için erken evrelerde hekime başvurmak gerekir. Ancak ameliyat kararı verilmiş ise mikroskobik veya endoskopik metotlar ile baskıyı yapan disk alınarak veya bu alınan diskin yerine aynı görevi yapacak bir doku konarak bel fıtığı ameliyatı tamamlanır. Vücudun dokuyu kabullenmesi ile sorun daha az hissedilecektir.

Benzer Yazilar

Sizin ilişki renginiz ne?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Burun Estetiği

Ahmet DOĞDU

MEDULLAMAX BİR ŞİFA DEPOSUDUR!

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Nadir Görülen Sorun: Geç Boşalma

Ahmet DOĞDU

Erken Boşalma Sorunu

Ahmet DOĞDU

Erkekler seksten sonra neden uyuyakalır?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz