26.4 C
Istanbul, TR
Pazartesi, Haz 17, 2019
Erkek Sağlık

Erkeklerde Bel Soğukluğu ve Tedavisi

Erkeklerde Bel Soğukluğu ve Tedavisi

Gonore, yani bel soğukluğu hastalığı, cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır. Erkeklerde idrar kanalında iltihaplanma, kadınlarda da rahim ağzı iltihaplanmasına neden olan rahatsızlıktır.

erkeklerde-bel-soguklugu-tedavisi

Belsoğukluğu Nasıl Bulaşır?

Bel soğukluğu doğrudan korunmasız cinsel yolla bulaşır. Hastalığın nedeni gonore adındaki bakteridir.

Belsoğukluğu oral seks sırasında daha kolay geçen bir bakteri nedeniyle farenjit gibi farklı hastalıklara da neden olabilmektedir. Hasatlığın etkileri farklı ve çeşitlidir. Bazen cilde etki eden türlere de sahiptir.

erkeklerde-bel-soguklugu

Gonore (Belsoğukluğu) Belirtileri

Bel soğukluğu hastalığı çoğu zaman kişilerde belirti vermez.  Belirti verdiğinde de bu ilk bir ay içerisinde görülür. Erkeklerde penis ucundan gelen irine benzer sarı akıntılar, idrar yapma esnasında acı, yanma, ağrı hissi, çok sık idrara çıkma, kadınlarda adet dışı kanamalar, adet düzensizliği, boğaz ağrısı gibi durumlar belsoğukluğu belirtileri içinden bazılarıdır.

bel-soguklugu-teshisi

Gonore- Bel Soğukluğu Tedavisi

Gonore hastalığı tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Aksi halde hem kadında hem erkekte kısırlık sebebidir. Doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi ile geçebilir. Hastalık penisilin gibi ilaçlara karşı dirençlidir

Belsoğukluğu tedavisinde kullanılan antibiyotik grupları şunlardır: Seftriakson, tetrasiklin, makrolid grubu antibiyotikler sıklıkla tercih edilmektedir.

bel-soguklugu-tedavisi

Bel Soğukluğu Tedavi Edilmezse Olabilecekler

Bel soğukluğu tedavisinde erken teşhis ile tedavi bir hayli önemlidir.

Bel soğukluğu tedavisi zamanında gerçekleşmediğinde kadınlarda ve erkeklerde kısırlık nedeni olabilir. Bel soğukluğu tedavi edilmediğinde idrar kanalları ve üreme için gereken tüpler geri dönüşümsüz biçimde zarar görerek kısırlığa neden olabilmektedir.  Erkekler için de genital bölgede mikrobun yayılması kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle hastalığın farkına varıldığı an tedavi edilmesi bir hayli önemlidir.

bel-soguklugu

Farklı Hastalıkların da Kontrolü Yapılmalı

Söz konusu hastalığın belirtileri görüldüğü zaman cinsel yolla bulaşan başka hastalıkların da kontrolü yapılmalıdır.

Benzer Yazilar

Sabah Spor Yapmanın 10 Faydası

Editor

Saç Dökülme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Editor

Diş Bakımında Pratik Bilgiler

Editor

Erkekler İçin Popüler Saç Stilleri

Ahmet DOĞDU

Erkekte SERTLEŞME BOZUKLUĞU?

Erkek Sağlık

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Editor