Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Bel Soğukluğu ve Tedavisi

Erkeklerde Bel Soğukluğu ve Tedavisi

Gonore, yani bel soğukluğu hastalığı, cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır. Erkeklerde idrar kanalında iltihaplanma, kadınlarda da rahim ağzı iltihaplanmasına neden olan rahatsızlıktır.

erkeklerde-bel-soguklugu-tedavisi

Belsoğukluğu Nasıl Bulaşır?

Bel soğukluğu doğrudan korunmasız cinsel yolla bulaşır. Hastalığın nedeni gonore adındaki bakteridir.

Belsoğukluğu oral seks sırasında daha kolay geçen bir bakteri nedeniyle farenjit gibi farklı hastalıklara da neden olabilmektedir. Hasatlığın etkileri farklı ve çeşitlidir. Bazen cilde etki eden türlere de sahiptir.

erkeklerde-bel-soguklugu

Gonore (Belsoğukluğu) Belirtileri

Bel soğukluğu hastalığı çoğu zaman kişilerde belirti vermez.  Belirti verdiğinde de bu ilk bir ay içerisinde görülür. Erkeklerde penis ucundan gelen irine benzer sarı akıntılar, idrar yapma esnasında acı, yanma, ağrı hissi, çok sık idrara çıkma, kadınlarda adet dışı kanamalar, adet düzensizliği, boğaz ağrısı gibi durumlar belsoğukluğu belirtileri içinden bazılarıdır.

bel-soguklugu-teshisi

Gonore- Bel Soğukluğu Tedavisi

Gonore hastalığı tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Aksi halde hem kadında hem erkekte kısırlık sebebidir. Doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi ile geçebilir. Hastalık penisilin gibi ilaçlara karşı dirençlidir

Belsoğukluğu tedavisinde kullanılan antibiyotik grupları şunlardır: Seftriakson, tetrasiklin, makrolid grubu antibiyotikler sıklıkla tercih edilmektedir.

bel-soguklugu-tedavisi

Bel Soğukluğu Tedavi Edilmezse Olabilecekler

Bel soğukluğu tedavisinde erken teşhis ile tedavi bir hayli önemlidir.

Bel soğukluğu tedavisi zamanında gerçekleşmediğinde kadınlarda ve erkeklerde kısırlık nedeni olabilir. Bel soğukluğu tedavi edilmediğinde idrar kanalları ve üreme için gereken tüpler geri dönüşümsüz biçimde zarar görerek kısırlığa neden olabilmektedir.  Erkekler için de genital bölgede mikrobun yayılması kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle hastalığın farkına varıldığı an tedavi edilmesi bir hayli önemlidir.

bel-soguklugu

Farklı Hastalıkların da Kontrolü Yapılmalı

Söz konusu hastalığın belirtileri görüldüğü zaman cinsel yolla bulaşan başka hastalıkların da kontrolü yapılmalıdır.

Benzer Yazilar

Testosteron Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Kelliğinizi Gizleyecek Tüyolar

Editor

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Editor

Sigarayı Bırakma Yolları

Ahmet DOĞDU

En Popüler 4 Cinsel Mit

Ahmet DOĞDU

Afrodizyak Besinler

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz