Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türleri

Bütün kanser türlerinde olduğu gibi, ürolojik kanser vakalarında da erken tanı çok ama çok büyük bir öneme sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre senede yaklaşık bir milyon kişi prostat kanserine yakalanmaktadır. Yirmili ve otuzlu yaşlardaki erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden birisi de testis kanseridir. Erkeklerin kendi kendine yapacakları muayeneler ile erken tanının konulması artabilecektir. Örneğin kişilerin testislerindeki sertlikler ve şişlikler ciddi bir konudur. Bu durumda hemen bir üroloji uzmanına başvurmak gerekmektedir. Bu yazımızda dünyada en sık görülen kanser türleri erkekler açısından incelenmiştir.

İdrarda Ağrısız Kanamaya Dikkat

Özellikle idrardaki ağrısız kanamalar, üretoryal kanserler ve mesane kanseri açısından bir işaret olabilmektedir. Kırk yaşına gelen erkeklerin de prostat kanserine yakalanma riskleri arttığından dolayı her yıl düzenli olarak üroloji doktoruna görünmelerinde fayda vardır. Günümüz rakamlarında, prostat kanseri, gelişmiş ülke erkeklerinin en sık yakalandığı kanser türünün başında gelmektedir. Ülkemiz de ise prostat kanseri en sık görülen ikinci kanser türüdür. Mesane kanserinde ise durum farklıdır. Dünya geneline bakıldığında, en sık görülen erkek kanser türlerinden mesane kanseri 11. sırada yer almaktadır. Mesane kanseri yakalanma oranı her yüz bin kişide erkeklerde 9, bayanlarda 2,3 şeklindedir.

Üretoryal Kanser Türleri ve Beslenme

Böbrek kanseri, prostat kanseri, üroteryal tümörler, böbrek üstü bezleri tümörleri, testis tümörleri erkekler açısından Türkiye’de en sık görülen kanser türleri arasında olan kanserlerdir. Üroloji uzmanlarına göre beslenme alışkanlıkları kanser oluşmasında ve kanseri yenmede oldukça önemli bir yere sahiptir. Yüzde yüz kanıtlanabilmiş etkilerinin daha saptanmamasıyla birlikte beslenmenin kansere çözüm olabileceği ve engelleyebileceği değerlendirilmektedir. Özellikle günlük düzenli olarak meyve ve sebze tüketiminin kansere çok iyi geleceği düşünülmektedir. Yine uygulanacak diyetlerle hayvansal yağların azaltılması da kansere pozitif yönde etki edecektir.

Benzer Yazilar

Kısa Sürede Etkili Cilt Bakımı Önerileri

Editor

Tıraş sonrası yüzümde kıl dönmesi oluyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

Ahmet DOĞDU

Soğuk Havalardan Cildiniz Kadar Gözleriniz de Etkileniyor

Editor

Erkeklerde Jinekomasti ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Ahmet DOĞDU

Testosteron Hormonu Nasıl Yükselir?

Editor

Yorum Yaz