Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türleri

Son yıllarda ülkemizde oldukça artan kanser türleri ve kanser vakaları, bu konu hakkında daha geniş araştırmaların yapılmasını sağlıyor. Erkek ve kadınlarda ortak olarak görülebilen kanser türlerinin yanı sıra, sadece erkeklerde ya da sadece kadınlarda görülen kanser türleri de mevcut.

erkeklerde-cok-gorulen-kanserler

Örneğin rahim kanseri kadınlarda, prostat kanseri de erkeklerde görülen türlerden biridir. Bununla birlikte erkeklerde kadınlara oranla çok daha sık görülen kanser türleri de vardır. Bu türler arasında testis, mesane, akciğer, böbrek ve mide kanserleri bulunmaktadır. Diğer kanser türleri de erkeklerde görülebilmektedir ancak en sık görülen kanser türleri arasında bu maddeler yer almaktadır.

Özellikle üreme organları ile ilgili olan kanser türleri, erkeklerin korkulu rüyaları arasında yer almaktadır. Erken teşhisin yapılamadığı durumlarda ise prostat ve testis kanserleri, üremenin durmasına hatta bu hastalıkların ölümle bile sonuçlanmasına neden olmaktadır. Tıp dünyasının gelişmesi ile tedavi yöntemlerinin artmış olması da olumlu gelişmelerden biri. Erkeklerde sıkça görülen kanser türleri arasında yer alan bir diğer kanser türü de boğaz kanseri. Aşırı sigara ve alkol tüketimine bağlı olarak gelişen bu kanser türü, kadınlardan çok erkeklerde karşılaşılan kanser türlerinden biridir.

erkeklerde-en-cok-gorulen-hastaliklar

Akciğer kanseri de boğaz kanserinde olduğu gibi aşırı alkol, sigara ve madde bağımlılığı sonucunda görülen hastalıklardan biridir. Bu kanser türü oldukça ciddi sonuçlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olan kanser türlerindendir. Erkeklerin yoğunlukta yakalandığı bu kanser türüne yakın seviyede yakalandığı bir diğer kanser çeşidi de mide kanseridir. Sağlıksız beslenme, aşırı stres, yaşam koşulları, kullanılan zararlı maddeler gibi daha birçok olgunun neden olduğu bu kanser türü, erkeklerde fazlaca görülen ve görülme riski de yüksek olan kanser türlerindendir.

Benzer Yazilar

Türk kadını sekse nasıl bakıyor?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Ergenlik Dönemi Cinselliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Şiddet Eğilimi Ölçeği Nedir?

Editor

Viagra Kullanımı Sperm Kalitesini Arttırıyor Mu?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde En Sık Karşılaşılan Kanser Türleri

Ahmet DOĞDU

Traş Olurken Yüzün Tahriş Olmasını Engellemenin Yolları

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz