Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde En Sık Görülen Prostat Kanserinin Ameliyatı

Erkeklerde sıkça rastlanan prostat kanseri nedir kısaca değindikten sonra prostat kanserinin ameliyatı hakkında bu yazımızdan bilgilenebilirsiniz.

 

Prostat Kanser Nedir

Prostat erkeklerde çok sıkça görülmekte olan iç organ kanserlerinden olan erkeklerde çok rastlanan bir hastalıktır. Her 6 erkeğin birinde görülen prostat kanserinde ölüm oranının yüzde 2.5 olduğu saptanmıştır. Çoğunlukla kan testi sonucu PSA testiyle ya da Rektal muayeneyle saptanmaktadır. Teşhisi zor olduğu için erkeklerin 40 yaşından sonra her yıl bir defa üroloğa gitmesi gerekmektedir.

Son zamanlarda prostat kanseri ameliyatı nadir olarak yapılmaya gerek duyulmakta olup en çok tercih edilmekte olan yöntemin kapalı ameliyatlar olduğu görülmektedir. Kapalı ameliyatta idrar kanalının dış bölgesinden işlem yapılmaktadır.

Prostat Büyümesi Sorununda Ne Zaman Ameliyat Yapılır?

İlaçların idrarın yapılırken yakınmaları yüzde 40 azalttığı ve idrarın yapılırken akımda ortalamada yüzde 25’lik bir rahatlamayı sağladığı görülür. Bazı durumlarda hastalar tedaviye hiç yanıt veremeyebilir ya da önceleri çok olumlu sonuç alınan hastalar sonradan sorun yaşayabilir. Sonradan yanıt alınamayan durumlarda veya hastalarda ilaçlar çok olumsuz yan etkiler oluşturduğunda ameliyata gerek duyulabilmektedir.

Hangi Hastalara Ne Tür Ameliyatlar Uygulanır?

Herkese belirlenmiş bir tedavi uygulamaktansa doktorlar kişilere özel yöntemler uygulamaktadırlar. Kişinin yaşının kaç olduğu, başka hastalıklarının olup olmadığı, kilo durumları, kullanılan ilaçların çeşidi, idrar torbasında taşın olup olmaması, tümörün büyüllüğünün ve ilerleme durumunun çeşidi gibi sebeplerle doktorlar cerrahi müdahale planı yaparlar. Farklı 10 prostat ameliyatının bulunduğu ve her birinin birbirlerine göre üstünlüklerinin veya dezavantajlarının olduğu bilinmektedir.

En Etkili Prostat Ameliyatı Hangisi?

En çok uygulanan yöntem prostat tümörünün parça parça kazınmasıyla çıkarılmasından ibaret olan TUR tekniğidir. Bu yöntemin çeşitli teknolojik yöntemlerle uygulanması söz konusudur. Yaklaşık olarak 2 saat süren bu yöntemde hastalar çoğunlukla 3 gün yatış yapıp 2 gün sondayla durmaktadırlar.

Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer yöntemleri hastaların durumuna göre farklı farklı isimler alabilmektedir. Bu yöntemde prostat tümörü buharlaştırılıp büyümenin önüne geçilir. Lazerle tedavide sondayla durma ve yatışlar daha kısa süre olduğu için hastaların normal hayatlarına dönmeleri daha hızlıdır. Bu yöntem kanamasız olmakta ve kanı incelten ilaçların kullanılıp kullanılmadığı herhangi bir önem taşımamaktadır.

Prostatta Ameliyat Cinsel Sorunlara Neden Olur Mu?

Prostat tümörünün büyümesiyle ortaya çıkan idrar yapma sorunu sertleşmede ve boşalmada sorun yaratabilmektedir. Prostat kanseri tedavisi için en doğru yöntemler kullanılırsa ameliyatlardan sonra bu sorunlar iyileşebilmektedir. Bu hastalık erkeklerde cinsel ilişkiden alınan hazzı, duyguyu olumsuz etkilemez. Doğru yöntemin uygulanması sadece boşalmayı olumsuz etkileyebilir. Ama cinsel haz yani boşalma hissi aynen olur fakat sperm idrar torbası içerisine boşalabilir. Sonra da idrarla atılır.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Cinsel Sağlık Sorunlarının Belirteçleri

Erkekler İçin Vücut Geliştirme Önerileri

Editor

Cinsel İlişki Sırasında Kadınlardan Bulaşan Hastalıklar

Ahmet DOĞDU

Sigara Sertleşme Probleminin Davetçisi midir?

Editor

Erkekler Neden Kadınlardan Daha Çok Horlar?

Ahmet DOĞDU

Aşk bir hastalık mı?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz