Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde En Sık Karşılaşılan Kanser Türleri

Paylaşılan veriler doğrultusunda dünya genelinde her yıl 14 milyon insanın kanser hastalığına yakalandığı ve bu hastalıktan dolayı her yıl 8 milyon insanın hayatını kaybettiği gerçeği göz önüne alındığı zaman, uygulanan doğru önlemlerin ve ideal klinik tedavilerinin kanser üzerindeki geriletici etkisi ile de karşı karşıya kalınmaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde cinsiyete göre de farklılık gösterebilen kanser türleri, uygulanan farklı tedavi yöntemleri ve erken teşhis ile kötü sonuçlar yaşanmadan önlenebilmekte ve kişilerin mevcut sağlık standartlarının olabilen en iyi seviyede tutulması ile tedavi edilebilmektedir. Peki erkeklerde en fazla karşılaşılan kanser türleri neler olmaktadır?

bobrek-kanseri

Prostat Kanseri : Erkek üreme sistemi içerisinde bulunan doku bezi olan prostat üzerinde oluşabilen prostat kanseri, günümüzde erkeklerin en sık yakalandıkları kanser türlerinin ilk sıralarında yer almaktadır. İleri yaş, ailenin genetik geçmişi ve ırk gibi etkenler ile aktarımı gerçekleşen ve oluşabilen prostat kanseri, yapılan biyopsi ile teşhis edilebilmektedir. Radyoterapi, kemoterapi, cerrahi müdahale ve hormon tedavisi ile durdurulabilen prostat kanserinin gerileme aşamasındaki en önemli kriter, hastalığın ne kadar agresif ve aktif bir yapıya sahip olduğudur.

Testis Kanseri : Skrotum adı verilen deri kese yapısında meydana gelen ağrı ya da ağrısız şişlik ile kendini belli eden testis kanseri, erken teşhis ile oldukça kolay bir süreçte tedavi edilebilmektedir. Genel olarak tıbbi ve genetik geçmiş ile aktarılan testis kanseri, kemoterapi ve cerrahi müdahale ile önlenebilmektedir.

Mesane Kanseri : Genetik aktarımlar ile olduğu kadar yoğun nikotin kullanımı ve zararlı kimyasallar ile birebir temas halinde de gelişebilen mesane kanseri, ağrılı idrar ve kanamalı idrar belirtileri ile gözlemlenebilmektedir. Endoskopi yöntemi ile net olarak teşhis edilebilen mesane kanseri, cerrahi müdahale ile geçirilebilen bir hastalık türüdür.

en-sik-karsilasilan-kanser-turleri

Böbrek Kanseri : Hipertansiyon, obezite ve nikotin kullanımı gibi etkenler ile ortaya çıkabilen böbrek kanseri, dünya genelinde erkeklerin kadınlardan daha sık olarak yakalandığı hastalıklar içerisinde yer almaktadır. Bilgisayarlı Tomografi ya da MR yöntemleri ile teşhis edilebilen böbrek kanserinde en önemli nokta, hastalık teşhisinden sonra hızlı olarak tedavi sürecinin başlatılması gerektiğidir. Böbrek kanseri, modern cerrahi teknikler ile sağlanan cerrahi müdahale ve medikal ilaç yöntemleri ile önlenebilen bir hastalıktır.

Benzer Yazilar

Erkekte Fıtık Ameliyatı Kısır Yapar Mı?

Editor

Metroseksüel Erkekler Dişlere Dikkat

Editor

Kellikle Savaşmanın 3 Yolu

Protein Tozu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Editor

Erkekler Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi?

Editor

Tıraş için En Doğru 5 Adım

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz