Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Ergenlik Dönemi Cinselliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocukluktan çıkıp yetişkinliğe atılan ilk adım olarak görülen safa ergenlik dönemidir. Kız çocuklarında bu süreç 10-12 yaş, erkeklerde ise 12-14 yaş aralığında gerçekleşmektedir. Bu süre çoğu kültürde 20’ li yaşlara kadar uzayabilmektedir. Ergenlik hem ergen birey için hem de ailesi için oldukça zor ve sancılı bir dönemdir. Bu süreçte ergen bireyin sağlam anne ve baba rol modellerine duyduğu ihtiyaç geri kalan dönemlere nazaran daha fazladır.

erkeklerde-ergenlik-donemi.jpg

Erkeklerde Ergenlik Dönemi

Bu dönem şüphesiz ergen bireyin en savunmasız dönemidir. Görsel olarak en çok fiziksel değişimler öne çıkmaktadır. Ergen bireyin boyunda 18-25 cm arası bir uzama olur. Yüzde, koltuk altlarında ve genital bölgelerde kıllanmalar gözlenir. Ergen birey yüzünde ilk sivilcelerle tanışadursun, ses tellerindeki değişim ona korku vermeye başlayacaktır. Bütün bu fiziksel değişimlerle beraber birey kendisini topluma kabul ettirme, fark edilme ve beğenilme isteği gibi duyguların pençesindedir.

Bu dönemde cinsiyet hormonların vücutta üretimi artar ve cinsel davranış ve yönelim arayışı başlamaktadır. Bu dönemde çocuk kendi vücudunun ve değişimlerin farkına varmaktadır. Sürecin doğal getirisi olarak da ergenlerde cinsel istek belirtileri kendini açık bir şekilde gösterecektir.

ergen-erkeklerde-cinsellik.jpg

Cinsel Gelişim Ve Yönelim Süreci

Özellikle erkek ergen bireylerde cinsel dürtülerin artmasıyla beraber birey cinsel konulara daha çok ilgi duyar. Ergen birey bu ilginin sonucunda bilgi açığına kapatmak için arayış içine girecektir. Ailesinden yeterli bilgi desteğini alamayan ergen birey bu eksikliği uygunsuz sitelerde ve arkadaşlarından edindiği kulaktan dolma bilgilerle gidermeye çalışacaktır. Bu durum çok zararlıdır.

Özellikle erkeklerde cinsellik eğitimi çok önemlidir. Erkek ergenlerde cinsel ilişki isteği ve fanteziler kurma durumu bu dönemde başlamaktadır. İstatistiklere göre erkek ergenlerde ilk cinsel ilişki girişimleri bu dönemde yaşanmaktadır. Erkek birey her şeyi bildiğini zanneder ve özgüven patlaması yaşamaktır. Evet, ergenlerde cinsel ilişki mümkündür

Ama erkek ergenin bu dönemde yapması muhtemel yanlış davranışlar bireyi ruhsal ve sosyal açıdan içinden çıkamayacağı bir yola sokacaktır. Henüz olgunlaşmayan birey kötü deneyimle beraber ya içine kapacak ya da saldırgan davranışlar gösterecektir.

Enerjiyi Doğru Kanala Sevk Etmek Etmeli

Bu süreçte ailelere büyük iş düşmektedir. Erkeklerde cinsellik eğitimi çok önemli ve atlanmaması gereken bir husustur. Ergenlerde cinsel istek ile beraber oluşan yoğun enerji sadece mastürbasyonla atılmaz. Ergenin sportif faaliyetlerle de bu enerjiyi dışarı atabilmesi mümkündür.

Enerjisini ve dikkatini dersleriyle beraber spor faaliyetlerine veren bireyin cinsel gelişimi de oldubittiye gelmeden sağlıklı bir şekilde ilerleyebilecektir. Unutmayınız ki doğru ilgi ve eğitimle kazanılan bir birey mutlu ve bilinçli bir aile kurarken, eğitimli bir aile de bir toplumu etkileyecek güce sahip olabilir.

Benzer Yazilar

Kilo verebilmek için saat 16’dan sonra karbonhidratlı yiyecekler yememek gerekiyormuş. Doğru mu?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türleri

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Düzenli Sporun Önemi

Ahmet DOĞDU

Göbek Yapan Arkadaşlar

Ahmet DOĞDU

Diş Taşı Nedir Neden Oluşur?

Editor

Vücut Geliştirme Yapmak İsteyen Erkekler İçin 7 Öneri

Yorum Yaz