Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Görülen Depresyon Nedenleri

İnsanların hayatında her zaman iniş ve çıkışlar vardır. Bunun sonucunda da insan bazen keyifsiz ve üzgün hissedebilir. Günümüzde çok fazla yaşanan bu keyifsizlik ve boşluk hissi halk arasında depresyon olarak adlandırılır. Fakat depresyon gündelik oluşan üzüntü hissinden çok daha önemli ve farklı bir rahatsızlıktır. Depresyon bir boşlukta bulunma ve hiçbir şeyden keyif almama durumudur.

Toplumda depresyon ile bilinen en temel yanlış algılardan birisi ise depresyonun yalnızca kadınlarda görülebileceği düşüncesidir. Tam aksine depresyon kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanan bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu yanlış algının sebebi ise erkeklerin depresyon hastalıklarını gizleme eğiliminde olmalarıdır. Toplumda kabul gören bu yanlış algıdan dolayı her yıl onlarca erkek intihara kalkışmaktadır. Öyleyse, erkeklerde depresyon belirtileri nelerdir ve depresyonda olan erkek nasıl davranır?

AA043097

Erkeklerde Depresyon Belirtileri

Özellikle Türk toplumunda var olan güçlü erkek algısından dolayı birçok erkek depresyonda olduğunu gizler. Erkek her zaman güçlü olmak ve duygularını kontrol etmek zorundadır. Bu yüzden bu rahatsızlıktan utanır ve onu örtbas etmeye çalışır. Fakat bu yapılan en büyük yanlıştır. İyileşmenin ilk adımı erkeğin hastalığının, utanılacak bir hastalık olmadığını kabul etmesidir. Depresyonun belirtileri erkeklerde kadınlardan daha farklı şekilde görülür. Kadınlar depresyonda iken daha çok içe kapanma, hüzün ve sorunlar karşısında kendini suçlama gibi belirtiler gösterirken, erkekler tam tersi yönde öfke, aşırı sinir ve olaylar karşısında başkasını suçlama olarak belirti gösterir. Bunun yanında depresyonda olan erkek, huzursuz, şüpheci ve içe kapanık bir durumda olur.

erkek-depresyon

Kadın depresyon halinde iken başkalarıyla konuşup yardım almak isterken, erkek bu durumu zayıflık olarak niteler. Erkekte görülen diğer bir belirti ise olaylar karşısında umursamaz tavırlar sergilemesidir. Kadınlar depresyonda olduğu zamanlarda kendilerini iyileştirmek için belirli mutluluk hormonu salgılayan yiyecekleri, sevdiği arkadaşlarını ya da âşık olduğu kişiyi seçerken, erkekte bu durum tamamen farklıdır. Depresyon belirtisi gösteren erkek kendini iyileştirmek için dikkatsiz ve hızlı araç kullanma, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kendi sağlığına zarar verici şeylere yönelir. Ağır depresyon geçiren evli erkeklerde bu durum karşı tarafı aldatmaya kadar gidebilmektedir.

Benzer Yazilar

Erkekler İçin Popüler Saç Stilleri

Ahmet DOĞDU

Göbek Yapan Arkadaşlar

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde üreme sağlığı

Ahmet DOĞDU

Ereksiyon Olamama Problemini Çözen Besinler

Ahmet DOĞDU

Çocuk Sahibi Olmak İçin Daha Az Patates Yiyin

Ahmet DOĞDU

Kalp Krizi Belirtilerini Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Editor

Yorum Yaz