Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırma denilen vücutsal olayda, idrar torbamızdan istemsizce idrarın dışarı akması olayıdır. Erkeklerde idrar kaçırma kadınlara göre daha az görülür. Bunun nedeni ise erkeklerin, idrarın kaçmasını engelleyen kas yapıları mevcuttur. Bu fiziksel özellikleri nedeniyle kadınlara nazaran erkeklerde idrar kaçırma durumu daha az görülmektedir. Ancak idrar kaçırmak erkeklerde daha fazla etkiliyor. Yani eğer bir erkek idrarını kaçırıyorsa, kadınlara göre daha fazla etkilenen bir yaşamsal hayata sahip olurlar.

erkek-sagligi

Erkeklerde idrar kaçırma nedenlerinin başında ise idrar sonunda damlama olayı gelmektedir. Kişi idrarını yaptıktan sonra iç çamaşırına damlayan ve idrarın gelmeye devam ettiği andır. Erkeklerin hemen hemen hepsinde ve her yaşta görülebilmektedir. İdrar kaçırma olarak algılanmasa da iyi huylu prostatın büyümesi ile birlikte, çamaşırları ıslatacak kadar bir damlama söz konusu olabilmektedir. Prostat büyümesi erkeklerde genellikle 50 yaşından sonra sıklıkla görülmektedir.

Buna rağmen, erken yaşlarda da rastlanabilmektedir. Bu nedenler erkeklerin çoğu prostat ameliyatı olmaktadır. Ancak prostat ameliyatı sonrasından da idrar kaçırmak mümkündür. özellikle prostat kanser tedavisi neticesinde idrar tutmayı sağlayan yapıların zarar görmesi sebebiyle de idrar kaçırma gayet normal karşılanmalıdır. Prostat hastalarının idrar kaçırma olayı yanında farklı hastalıklar da idrarın istemsiz kaçmasına sebep olabilir. yaşlılığa bağlı vücutsal gerilemeler ve nörolojik hastalıklar da idrar kaçmasının nedenleri arasındadır. Örneğin şeker hastalıkları, Parkinson ve inme gibi rahatsızlıklarda da idrar kaçırma sorunu yaşanmaktadır.

erkeklerde-idrar-kacirma

Bu nedenler erkeklerde idrar kaçırma olayı ile karşılaşıldığında, özellikle 40 yaşından sonra sürekli doktor kontrolünde olunmalı, idrarın uzun süre tutulmamasına dikkat edilmelidir. Yeterli sıvı alarak da idrar kaçırma vakalarının önüne geçilebilir. İdrar kaçırmak rastlanabilen bir sağlık sorunu olduğundan mutlaka bir üroloji uzmanının kontrolü altında tedavi yapılmalıdır.

Benzer Yazilar

Testosteron Seviyenizi Düşüren 4 Şey!

Editor

Çalma Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Editor

Kapsamlı Yaz Hijyeni Kılavuzu

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Postürlerini Düzeltmesi İçin Öneriler

Ahmet DOĞDU

Seks Sırasında En Çok Tercih Edilen Pozisyonlar

Ahmet DOĞDU

Kelliği Gizlemenin İpuçları

Editor

Yorum Yaz