Image default
FelsefErkek

Erkeklerde İşsizliğin Yol Açtığı Sorunlar

Ailedeki Yeri Açısından

İşsizlik yetişkin erkeklerin en büyük sorunlarından biridir, hatta çoğu erkeğin en büyük sorunudur diyebiliriz. Maddi olarak yaşattığı sorunlarla birlikte erkek psikolojisine zararları yadsınamayacak kadar ciddi boyutlardadır. İşsiz erkek sorunları arasında en bilinenleri işe yaramama, kendisine ihtiyaç duyulmama düşüncesi, kendini değersiz hissetme yer alır. Erkek psikolojisinde bu düşünce ve hissiyatların nedeni biraz da kültürümüzle de alakalıdır. Ne kadar kadının iş hayatına atılmasıyla eve para getirme yükü erkeğin omuzlardan azalmış görünse de toplumumuzda yerleşmiş bir “aile reisliği” algısı mevcuttur ve bu algı doğrultusunda erkek işsiz kaldığında kendisinin aile içinde değerinin düşeceğini düşünür ve gururu zedelenir. Bu çekirdek aile yapısında daha kolay atlatılsa da geniş ailelerde uzun süre atlatılamayan psikolojik bir sorun haline gelmektedir. Geniş ailelerde yaşlı aile bireylerine karşı da bir sorumluluk duygusu taşıyan erkek bu süreçte daha çok yıpranmaktadır.

issiz-erkek

Geleceğe Dair Planları Ertelemek

Evli olmayan erkekler için işsizlik daha az sorun teşkil etse de bazı durumlarda evli erkeklerden daha çok psikolojik sorun yaşayabilmektedirler.  Bunların en bariz örneği yine kültürümüzde yaygın olan anlayışla işi olmayan erkeğin evliliğe hazır olmadığıdır. Aileye bağlı yaşamak istemeyen, ekonomik özgürlüğünü elinde bulundurmak isteyen erkek özellikle bir işe sahipken işsiz kaldığında işsizlik depresyonu durumuna daha çok meyilli oluyor. Özsaygısını yitime, kendini boşlukta hissetme, kurulu bir düzen içerisindeyken tüm düzenini değiştirmek zorunda kalma kişiyi maddi açıdan zarara sokmakla birlikte sosyal hayatını da oldukça olumsuz etkilemektedir. Evli olmayan birey için işsizlik evlenme, geleceğe dair plan ve birikim yapma konusunda umutlarını yitirmesine neden olmaktadır.

erkeklerde-issizlik

Ne Yapılmalı?

İşsiz erkeğin çevresindeki kişilere bu süreçte çok iş düşmektedir. Bireye işe yaramadığı, değersiz olduğu, duygusunu hissettirecek herhangi bir davranışta bulunulmamalıdır. Ekstra bir çabaya da girilmemelidir. Mümkün olduğunca normal yaşantıya devam edilmelidir.

Peki işsiz erkek ne yapmalıdır? İşsiz erkek tabi ki bir an önce iş aramalıdır. Türkiye’de 3 milyon 23 bin kişinin işsiz olduğunu unutmamalı, bir yandan kendini geliştirmek için kitaplar okuyup, araştırmalar yaparak yetenekleri doğrultusunda sertifikalı seminerlere katılmalı, adını duyurmalı, kendinin de farkında varmalıdır.

Benzer Yazilar

Şiddete Eğilimli Erkekler

Ahmet DOĞDU

Kadınların Erkekleri Terk Etmesinin 8 Bariz Nedeni

Ahmet DOĞDU

Babalar Niçin Erkek Çocuk İster?

Editor

Biten Bir İlişkiyi Atlamanın 10 Adımı

Yataktaki Büyüyü Kaçıran 4 Hata

Erkeklere odun diyenler, bi’ bakar mısınız?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz