Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Jinekomasti ve Tedavisi

JİNEKOMASTİ

Jinekomasti, erkeklerde görülen anormal bir meme büyümesi bozukluğudur. Göğüslerin ikisi ve bazı durumlarda ikisi büyür ve neredeyse bir kadın göğsü büyüklüğüne erişebilir. Bu durum genellikle ergenlik döneminde gerçekleşir ve ilerleyen yıllarda geçebilir. Ancak hormonal düzensizlik dışında sebeplerden kaynaklanıyorsa veya hormonal düzensizliğin sebebi yalnızca ergenlik değilse durum devam edebilir. Erkeklerin meme yapısı temel olarak kadınlarınkinden farklı değildir ancak kadınlardaki östrojen hormonu bolluğu meme büyümesini sağlar. Bu hormon seviyesinde düzensizlik oluşursa erkeklerde jinekomasti meydana çıkabilir.

jinekomasti-nedir

Jinekomasti farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Temel olarak 3 çeşit jinekomasti vardır: yağ dokusundaki büyüme ile ortaya çıkan jinekomasti, meme dokusundaki büyüme ile ortaya çıkan jinekomasti, bu iki durumun karışımı olarak ortaya çıkan jinekomasti. Hastalığın pek çok sebebi olabilmektedir ve bu durumda teşhiste bir sebep belirlemeyi zorlaştırır. Bazı olası sebepler şunlar olabilir: ergenlik ve ergenlikteki hormon sistemindeki dengesizlikler, ergenlik dışında hormonal dengesizlikler, testosteron azlığı, östrojen artışı, şişmanlık, hormon sistemine etki eden ilaç kullanımı.

jinekomasti

Jinekomasti tedavileri sebeplere ve jinekomasti çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Liposuction, cerrahi müdahale kullanılarak meme dokusunun çıkarılması, hormonal sistemi etkileyen bazı ilaçları. Örneğin, yağ dokusunda büyüme ile seyreden bir jinekomasti için liposuction etkili bir yöntemdir. Meme dokusunun büyümesi durumunda ise cerrahi müdahale ile meme dokusunun çıkarılması daha etkili bir yöntemdir.

erkeklerde-jinekomasti-operasyonu

Jinekomasti, erkekte meme büyümesi, bazıları için çok can sıkıcı hale gelebilmektedir. Görünüşte bir bozukluk yaratmakta ve erkeklerin psikolojisini bozmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için çeşitli tedavilere (yukarıda bahsedilen) başvurulabilir. Ergenlikten kaynaklanıyorsa çok büyük ihtimalle birkaç yıl içinde geçecektir. Bu süre zarfında istenilirse jinekomasti olarak özel üretilen korseler ile daha normal bir görünüş elde edilebilir. Ayrıca ergenlik dışında ortaya çıkan jinekomasti için doktorunuzla görüşmelisiniz çünkü altında yatan sebep bir başka hastalık olabilir.

Benzer Yazilar

Yürüyüş Yapmanın 5 Faydası

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Editor

Tıraş Sonrası Tahriş Belirtilerine Son

Ahmet DOĞDU

Hipnoterapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Editor

Erkekler İçin Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Editor

Seks Sırasında En Çok Tercih Edilen Pozisyonlar

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz