Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Kıl Dönmesi ve Tedavisi

Kıl dönmesi halk arsında kıl batmasıyla karıştırılsa da aynı vaka olmadığını tedavi sürecinde az çok anlıyoruz. Kıl batması koltuk altı bölgesinde, genital bölgede ve yüz bölgesinde daha sık görülür. Ağda yapılan bu bölgelerdeki kıllar tekrar kökten çıkarken deri yüzeyine değil de cilt altında uzamaya başlar. Bu kıl batması olarak adlandırılır. Kıl dönmesi yüz ve koltuk altı bölgelerinden ziyade kuyruk sokumu bölgesinde meydana geldiği için ikisi arasındaki farkı gözetleyebiliyoruz.

Kıl diyip geçme

Çoğunlukla kıl ve tüyden kaynaklanan ama cilt döküntüsü gibi yabancı cisimlerden de meydana gelen kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde deri altında gözle görülen ya da görülmeyen deliklere girerek yumak oluşturmasıyla başlar. %95 genital bölgede oluşması o bölgenin (kuyruk sokumu) daha çok yumuşak olmasından kaynaklıdır. Saçtan dökülen kıllar ya da vücudunda fazla miktarda kıl taşıyan bireylerin sırtından dökülen kıllar kuyruk sokumu bölgesinde kalça hareketlerinden doğan sürtünmeden dolayı cildi deler. Cildi deldikten sonra yumak oluşur belli bir süre sonra şişkinlik ve ağrı yapar. Zaten tedavi esnasında alınan kıl örnekleri o bölgeye ait olmadığı anlaşılınca kıl dönmesi teşhisi konulur.

İstenmeyen durum

Kuyruk sokumunda kıl dönmesinden meydana gelen ağrılar, kaşıntılar insanı olumsuz etkilediğini biliyoruz. Fakat bununla birlikte oluşan koku, akıntı insan hayatını ayrıca etkileyen faktörlerden biri. Aşırı düzensizlik, hijyen eksikliği vb. durumları yaşayanlarda ayrıca kronikleşmede görülür. Çamaşır kirlenmesinden kişi kendisi rahatsız olur fakat meydana gelen kirlilikten oluşacak koku ise çevremizdeki insanları rahatsız eder. İşte tam bu sırada çevremize rahatsızlık vermememiz için ve bilhassa kendi sağlığımız için kişi üstüne düşeni aşağıda belirteceğim yazıda uygulamalı.

İlerlemeden önleminizi alın

İleri düzeyde rahatsızlık hissedenler ameliyatla çözüme ulaşırlar fakat çoğu insan ameliyata gerek kalmadan sorunu kendileri giderirler. Kıl dönmesinden kurtulmak ya da başlamadan sorunu ortadan kaldırmak için günlük duş alınması en büyük çözümdür. Bu bölgedeki kılların epilasyon, lazer, ağda gibi uygulamalarla temizlenmesi önemli ölçüde tedaviye etkisi vardır. Tabi bunlar ağrısız ve ameliyatsız çözümlerdir. Ameliyata maruz kalanlar ise hastalığı tekrarlanmış ya da önlem almadığı için ileri safhaya gelmiş vakalardır. Bu durumda cerrahi komplikasyon gerçekleşebilir. Doku zedelenmesine kadar yol açabileceğinden dolayı bölgedeki hasar görmüş doku cerrahi ameliyatla çıkarılabilir.

Benzer Yazilar

Bilimsel olarak, tıraş sonrası losyonlar ne işe yarar?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Düğün Öncesi Sendrom Olur mu?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Editor

Erkeklerde Varikosel Hastalığı ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Evde Yapılabilecek Basit Spor Hareketleri

Editor

En seksi kalori yakma yöntemleri!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz