Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Erkeklerde Mantar Hastalığı ve Tedavisi

 

Sağlıklı olmak hepimizin hayali. Hepimiz sağlıklı ve uzun ömürlü olmanın hayalini kurarız. Her şeyin başı sağlık cümlesini sık sık duyarız. Sağlığımızı etkileyen nedenlerden biri de cilt rahatsızlıkları. Cilt rahatsızlıkları sıkça başımıza gelen ve eğer önlem alınmazsa enfeksiyonlarla ciddi problemlere yer verecek rahatsızlıklar. Cilt rahatsızlıklarının başında mantarlar geliyor. Erkeklerde mantar hastalığı sık görünen ve tedavi olması gereken cilt rahatsızlıklarından biri ve en önemlilerinden.

mantar-hastaligi-nasil-gecer

Mantar Hastalığı Neden Olur?

Cilt rahatsızlıkları ve mantar genellikle yaz aylarında görülür. Hijyenin düşük olduğu ortamlarda bakteri yoluyla bulaşabilir ve bulaşacak ortam bulabilir. Sıcakta bakteriler daha kolay üreyebildiği için yaz aylarında görülme oranı artar. Mantar rahatsızlığı genellikle kıl, deri ve tırnaklarda görülür. Bu nedenle mantar olmamak için kişisel temizlik büyük önem taşır. Kendisini kaşıntı, kızarıklık, pullanma gibi belirtilerle gösterir. Bazı durumlarda deri sertleşebilir ve kepek gibi deri dökülmeleri yaşanabilir.

erkeklerde-mantar

Mantar Türleri Nelerdir?

Tırnak Mantarları: tırnak mantarlarında tırnağı şekli bozulur ve rengi değişir. Tırnakta kırılmalar ve yamulmalar gözükebilir. Bu tarz vakalarda sıkça tırnakta kalınlaşma gözükür. Eğer önlem alınmazsa sonucunda rahatsızlık kalıcı olarak vucutta yer alabilir. Erkeklerde mantar hastalığı tüm vucutta görülebildiği gibi tırnaktada görülebilir.

erkeklerde-mantar-hastaligi

Kasık mantarı: belirtileri kaşıntı, kızarıklık ve su toplama şeklinde görülür. Genital bölge mantarlarında beyaz bir sıvı akıntısı, ıslaklık ve kötü koku belirtileri vardır. Tedavi edilmediği taktirde daha ciddi enfeksiyonlara yol açar.

Vücut Mantarı:  Vücut mantarları da kaşıntı ve kızarık gibi belirtiler gösterir. Aşırı terleme ve yağlı deri mantar sebeplerinden biridir.

mantar-rahatsizligi

Mantar Tedavisi

Mantar tedavisinde, mantarın oluştuğu bölgeye sürülecek kremler ve losyonlar vardır. Bu losyonlar ve kremler tabi ki doktor kontrolunde kullanılarak tedavi edilebilir. Losyon ve kremlerin dışında ilaç ile tedavisi mümkündir. Erkeklerde mantar hastalığı tedavi edilmediğinde kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir.

Benzer Yazilar

Bacaktan Gelen Ölümcül Hastalık Akciğer Embolisi

Editor

KEFİR ve FAYDALARI

Ahmet DOĞDU

Çapkınlık Tarih Oluyor..

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde üreme sağlığı

Ahmet DOĞDU

Protein Tozu Hakkında Merak Edilenler

Ahmet DOĞDU

En Çok Tercih Edilen Kilo Aldırıcılar!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz