Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Günümüzde en önem verilen şeylerden birisi de dış görünüştür. Bazı faktörler görünümümüzü etkiler. Erkekler için bu faktörlerden biriside meme dokusu büyümesi yani jinekomastidir. Erkeklerde görülen bu rahatsızlığın en büyük etkisi psikolojiktir. Her hastalık gibi jinekomastinin çözümü de vardır. Ancak doğru tedavi için jinekomastiye neyin sebep olduğu bilinmelidir.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, normalin dışında göğüs büyümesidir. Meme ucunun altından başlayarak memeye doğru yayılan sert bir kütle olarak ortaya çıkar. Genelde obezler de görülen psödoginekomasti ile karıştırılsa da bu doku yağ dokusu değil, glandüler dokunun genişlemesidir. Vakaların yaklaşık yarısında iki memede de görülürken, diğer kısımda ise sadece bir memeyi etkiler.  Yaygın olarak genç ve yaşlı erkeklerde görülür.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Çeşitli jinekomasti belirtileri vardır. İlk belirtilerinden biri şişlik oluşumu, meme de genişlemedir. Aynı zamanda dokunulduğu sırada ele gelen sert bir kütlede belirti sayılabilir. Bazen doku da ağrı olsa da bu her zaman böyle değildir.

Jinekomasti Neden Olur?

Ergenlik: Ergenlik çağında ki erkeklerde hormon seviyesine göre meme büyümesi yaşanabilir. Ergenlik döneminde testosteron seviyesi düşerse, meme büyümesi görülür. Bu durum yaygındır.

Şişmanlık: Kilo almak, meme dokusunun büyümesine sebep olacağı için çok fazla kilolu erkekler de bu durum sık görünür. Kilo verme ve egzersiz bu durumu her zaman düzeltmeyebilir.

Hormon dengesizliği: Jinekomasti testosteron ve östrojen hormonuna bağlıdır. Östrojen hormonunun fazlalığı meme büyümesine sebep olur.

Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti, ergenlikten kaynaklı görülüyor ise tedavi gerektirmez. Ancak ergenlik dışında bir sebepten görülüyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Jinekomasti tedavisi, sebebine göre çeşitli yöntemleri izlemektedir. Eğer hormonsal dengesizliktense hormon tedavisi, şişmanlıktan ise fazla meme dokusunun çıkarılma ameliyatı gibi.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Burun Estetiği

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Prostat Hastalıklarının Nedenleri

Ahmet DOĞDU

Jinekomasti Nedir?

Editor

Başıboş Kılları Yola Getirin

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Düzenli Sporun Önemi

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Jinekomasti ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz