Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Meme Büyümesi

Erkeklerde meme büyümesi hastalığı jinekomasti olarak bilinir. Meme büyümesi erkeklerde ergenlik döneminde sıklıklar rastlanmaktadır. Bu büyüme ilerleyen yaşlarda dururken bazı durumlarda ise gerileme görülmez. Aksine meme büyüme hızlı şekilde devam edebilir. Meme büyümesinin durmadan devam etmesi erkeklerin yüzde 10’luk kısmında görülmektedir.

erkeklerde-meme-buyumesi

Erkeklerde meme büyümesi her iki memede de meydana gelmektedir. Meme büyümesi yaşayan bir erkeğin meme büyümesinin durması veya gelişimini beklemesi gerekir. Eğer ki iki yıl içinde büyüme durmaz ve hızlı şekilde devam ederse o zaman meme büyümesi ile ilgili bir uzmana danışmalıdır. Yaşlılık, ilaç kullanımı, karaciğer hastalıkları ve hormonal hastalıklar, genetik sorunlar ve uyuşturucu kullanımı meme büyüme sürecinde etkili olan faktörlerdir. Jinekomasti olarak bilinen bu hastalıkta kilo kaybı ile de sorun çözülmemektedir. Bu hastalığın tek tedavi biçimi cerrahi operasyondur. Yağ dokusunun memede büyüme yapması durumunda gerçekleşecek cerrahi operasyon ile meme dokusunda meydana gelen büyüme ise farklı bir cerrahi operasyona ihtiyaç duyulduğunun göstergesidir. Bu hastalık meme kanserinin göstergesi değildir. Ancak meme kanseri görülme oranı da vardır ve bu oran yüzde 1 civarındadır. Cerrahi operasyonun yapılması için ergenlik çağının bitmesi yeterlidir. Ergenlik çağında meme büyümesi yaşayan genç bireye operasyon yapılmaz. Cerrahi operasyon sonrası antibiyotik kullanımı ve düzenli kontrol şarttır.

erkek-saglik-sorunlari

Karşı cinste görülmeye alışmış olan erkek, kendinde de meme büyümesi görmesi halinde psikolojik olarak hayli fazla etkilenecektir. Bu nedenle belirli bir dönemde meme büyüme hızı yaşayan erkekler endişelenmekte ve psikolojik olarak kendilerini huzursuz hissetmektedirler. Bu nedenle hızlı ve kesin çözüm yöntemi istemektedirler. Erkeklerde meme büyümesi yaşayan bireylerin cerrahi müdahale için ergenlik çağından çıkmaları ve meme büyümesinin bir ile iki yıl arasında kontrol altında tutulması gerekir. Ardından büyüme de bir değişme olmazsa mutlaka ameliyat yapılmalıdır.

 

Benzer Yazilar

Erkek Spermleri Kadınlarda Kanser Tedavisinde Kullanılacak

Erkeklerde Kıl Dönmesi ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Prostat Tedavisi ve Belirtileri

Ahmet DOĞDU

Seksle bulaşan hastalıklar!

Ahmet DOĞDU

İdrarda Güçlüğün Sebebi Bu Olabilir

Ahmet DOĞDU

Erkek Vücut Tipleri Nelerdir?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz