Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Orta Yaş Bunalımı

Erkeklerde orta yaşlarda değişen fiziksel ve psikolojik etkenler sebebiyle hayatlarında sorunlar oluşabilir. Hayatı yeniden sorgulamaya başlayan erkekler, geçmişe takılır, sağlık sorunlarını daha fazla dert eder ve güçlerinden büyük kayıplar yaşadıklarını düşünürler. Orta yaş bunalımı olarak bilinen bu duruma erkekler çoğunluklar 40 yaşlarında yakalanırlar. Bu orta yaş sendromu kısa süreceği gibi 60’lı yaşlara kadar sürebilir. Birçok erkekte görülen orta yaş etkileri bireyler arasında farklılık gösterebilir. Kiminde yoğun ve hayatı etkileyecek düzeyde olurken kiminde ise daha kısa ve sıradanmış gibi geçebilir.

40-yas-bunalimi

Orta yaş bunalımı sırasında erkekler daha duygusal olurlar. Hayatı daha derin sorgularlar. Bu noktada hayatlarında değişiklikler ararlar ve tüm geçmişlerini sorgularlar. Bununla birlikte sosyal hayatlarını da gözden geçirirler. Özellikle düzenli bir aile hayatı bulunmayanların orta yaş sendromu yaşamaları daha fazla gerçekleşmektedir. Orta yaş etkileri olarak bilinen bu durumda, evlenmemiş erkekler evlilik baskısı da yaşıyorlar ise bu sorun daha da tetiklenmiş olur. Bu yaşlarda yaşanacak boşanmalar, iş değişiklikleri ve işsizlik de erkekleri bu bunalıma iten etkenlerdir. Özellikle 40’lı yaşlarda yakalanan bu sendrom ile yaşlanma ve fiziksel özelliklerin olumsuz yönde değişmesi de yaşanır. Bu nedenle bu bunalıma kapılan erkeklerin, saç boyama, kozmetik ürünlerine ilgi gösterme, kıyafet tercihlerinde değişiklikler ve spor yapma gibi çözümler üzerine gitmeye başlarlar. Hatta daha radikal kararlar alarak da yaşamlarına renk katmayı deneyebilirler. Bu da zaman zaman pişman olabilecek tercihler alınmasına sebep olabilir.erkeklerde-orta-yas-bunalimi

Orta yaş bunalımı etkilerinden kurtulmak için doğal davranmakta fayda olacaktır. Fiziksel ve duygusal değişiklerin olabileceğini doğal karşılamak ve buna göre davranmak gerekir. Yaşlılıktan kaçmak yerine onunla mutlu olmanın yollarını denemek gerekir. Fiziksel değişimlere karşı kendi tarzınızı ve kendi yaşınızı doğur yansıtabilecek deneyimler yaşamaya çalışmak gerekir. Orta yaş sendromu hayata bakışınızı değiştirmemeli. Aksi halde pişman olunabilecek radikal kararlar alınabilirsiniz. Orta yaş etkileri zaman zaman fazlaca bunaltan tepkiler de ortaya çıkarır. Uzman yardımı yanında kısa tatillerde sizi kendinize getirebilir.

 

 

Benzer Yazilar

Erkekler de Pilates Yapmalı Mı?

Seks Sırasında En Çok Tercih Edilen Pozisyonlar

Ahmet DOĞDU

Cinsel Gücü Arttıran Besinler

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Dayanıklılığı Arttırma Yöntemleri

Erkeklerde Bel Fıtığı

Ahmet DOĞDU

İç Çamaşırı ile Uyuyan Erkekler Dikkat

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz