Image default
FelsefErkek

Erkeklerde Özgüven Eksikliği Belirtileri

Özgüven eksikliği her bireyin yaşamını olumsuz yönde etkileyen çok ciddi bir kişisel sorundur.  Bunun nedenleri kişiden kişiye değişse de genellikle aynı sebepler de oldukça fazladır. Erkeklerdeki özgüven eksikliği kadınlarınkine göre biraz farklılıklar gösterir. Bu sorun iş yaşamından aşk yaşamına kadar birçok konuda onları olumsuz yönde etkilemektedir. Erkeklerdeki özgüven eksikliği belirtileri ise dikkatli incelendiğinde anlaşılabilir. Tabi ki bu sorun ciddi boyutlara ulaştıysa bir uzman, psikolog, psikiyatr tarafından destek alınmalıdır. Ama başta bu durum fark edilir ve düzeltmek için çaba sarf edilirse olumlu sonuçlar alınabilir.

erkeklerde-ozguven-sorunu

İç Sese Kulak Ver

Özgüven eksikliğinizin olup olmadığını anlamak için öncelikle kendinizi dinlemelisiniz. Eğer ki özgüven eksikliğine sahip bir bireyseniz bu ses size sürekli “iyi değilim, başarısızım, yetersizim”  gibi olumsuz şeyler söyler. Özgüven eksikliği yaşayan erkek kendini, yeteneklerini ve yaptığı işleri çok katı bir şekilde eleştirir. İç sesiniz size sürekli değersiz olduğunuzu, sevilmediğinizi söyler. Herhangi bir sorumluluk alacağınızda bu ses size sürekli başarısız olacağınızı söyler durur, böylelikle başarısız olma korkusu da bir özgüven eksikliği belirtisidir.

erkeklerde-ozguven-eksikligi-belirtileri

Sosyal Çevrede Fark Edilir

Erkeklerin özgüven eksikliği sorunu en çok sosyal ortamlarda belli olur. Karşı cinsle iletişimde zorluk yaşarlar, bu tarz buluşmalarda stres olurlar ve susmayı tercih ederler. Özgüven eksikliği yaşayan erkekler aşık olduklarında ya da birinden hoşlandığında en büyük sorun ortaya çıkar: açılamama, duygularını belli edememe. Reddedileceği korkusuyla belki karşı tarafı istemiyormuş gibi davranışlarda bile bulunabilirler. Çünkü üzüleceklerinden, sevilmeyeceklerinden emindirler.  Arkadaş gruplarında ise kendiyle ilgili bir şey sorulmadıkça muhabbete dahil olmazlar. Çünkü konuşunca kendini aptal gibi hissedeceğini, kimsenin kendisini dinlemeyeceğini, rezil olacağını düşünürler. Herhangi bir konuda topluluk önüne çıkmaktan, sosyal bir aktiviteye katılmaktan, kendi fikirlerini karşı tarafa anlatmaktan ölürcesine korkarlar.

Benzer Yazilar

Günübirlik Kaçış Planı

Ahmet DOĞDU

Aşka Olan İnancını Kaybeden Erkekler

Ahmet DOĞDU

Yılbaşında Kadınlara Alınabilecek En Güzel Hediyeler

Ahmet DOĞDU

Jiletle Tıraş Olmanın Cildinize Faydaları

Ahmet DOĞDU

Havalı ve Doğal Erkeklerin Davranışları

Editor

Kadınların Dikkatini En Fazla Çeken Erkek Profil Resimleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz