Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Prostat Hastalıklarının Nedenleri

İlerleyen yaşlarda erkeklerde ortaya çıkan en büyük sorunlardan birisidir prostat kanseri. Yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, tedavi edilmez ve gerekli müdahaleler yapılmaz ise ölüme varan sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bugünkü yazımızda prostat kanseri ile ilgili daha detaylı bilgi edinmeye çalışacağız.

erkeklerde-prostat-hastaliklari

Prostat Kanserinde Teşhis ve Belirtiler

Ortalama her 6 erkekten birisinin prostat kanserine yakalandığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, erken teşhisin ne denli önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Bu durumda sormamız gereken sorulardan en önemlisi, prostat nasıl başlar olmalıdır.

Erkeklerde prostat başlangıcı, genellikle belirti vermeden ilerler. Bu yüzden özellikle 40 yaşını geçmiş olan erkeklerin senede bir defa üroloji kontrolüne girmeleri tavsiye edilmektedir. Her 38 hastadan birinin bu sebeple hayatını kaybettiği göz önüne alındığında, senede bir defa ürolog ziyareti size zor gelmemelidir. 60 yaşın üzerindeki erkeklerde hastalık riski daha da artmış bir hal alır.

Kaydedilen bazı belirtiler ise şöyledir; idrar yapmada zorluk, idrarda kan görülmesi, ağrılı idrar, sık tuvalete çıkma.

Prostat kanserinde genetik yatkınlıklar da görülmektedir. Yani ailenizde herhangi bir prostat kanseri vakası var ise, sizin yakalanma olasılığınız bir nebze de olsa artmaktadır.

erkeklerde-prostat-sorunu

Prostat Kanserinde Tedavi ve Destekler

Tedavilere baktığımızda, kanserin ilerleme durumuna göre, ameliyat, kemoterapi veya radyoterapi gibi yöntemlerin tercih edildiğini görüyoruz. Bu tamamen sizin hangi evrede olduğunuz ve doktorunuzun kararı ile ilgili bir konudur.

Ancak tedaviye destek amaçlı olarak siz de prostat sorununa iyi gelen şeyler konusunda araştırma yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, beslenme şeklinizi değiştirmek bunlardan birisi olabilir. Günümüzde kanserin beslenme bozuklukları ile ilişkili olduğuna dair bazı çalışmalar yapılmaktadır. Organik sebze – meyve tüketimi, alkol ve sigaradan kaçınma gibi bazı temel bilgiler ile siz de doktorun uyguladığı tedaviye destek olabilirsiniz. Yüksek yağ tüketimi ve obezite ile prostat kanseri arasında da ilişki saptanmıştır.

Benzer Yazilar

En seksi kalori yakma yöntemleri!

Ahmet DOĞDU

Erkekte En İyi Spermi Bulma Yöntemi

Ahmet DOĞDU

Doğru beslenme ile sperm kalitesi arttırıla bilirmi?

Ahmet DOĞDU

Kas Geliştirmek İstiyorsanız Bu Besinlerden Uzak Durun

Editor

5 Adımda Mükemmel Tıraş

Ahmet DOĞDU

Hidrosel Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi

Editor

Yorum Yaz