Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde en sık görülen hastalıklardan biri olarak kabul edilen saç dökülmesi sorunu, kadınlarda da görülmesine rağmen en çok erkek bireylerde meydana gelmektedir. Yetişkinliğe erişen her bireyde gün içerisinde dökülmesi gereken belirli bir miktar saç bulunmaktadır. Bu durum son derece normal bir durumdur ve herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmemektedir. Ancak bazen normalden fazla saç dökülmesi nedeni ile kellik meydana gelebilmektedir. Erkeklerde saç dökülmesi birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir.,

Erkek tipi saç dökülmelerinde en sık rastlanan durum genetik olarak oluşan saç dökülmeleridir. Bu durum aileden miras olarak kalmaktadır. Ancak genetik olarak oluşan saç dökülmeleri, belirli tedavi yöntemleri kullanılarak kısmen engellenebilir ya da saç ekimi yöntemi ile tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun yanı sıra erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri arasında hormonlar da yer almaktadır. Erkeklerde erkeklik hormonu olan testosteron ile 5 alfa-redüktaz adı verilen enzim bir ara geldiklerinde reaksiyon meydana gelir. Bu reaksiyon sonucunda saç kökleri DHT adı verilen bu reaksiyondan yüksek ölçüde etkilenmektedir. Etkileşimin sonunda ise saç kökleri yavaş yavaş küçülerek, dökülmeye başlar. Bunun sonucunda da kellik sorunu meydana gelir. Bu durum ile meydana gelen dökülmelerinde de yine ilaç tedavisi uygulanabilir ancak kalıcı çözüm değildir. Erkeklerde saç dökülmesinin önüne geçilebilmesinin en iyi yöntemi ise saç ekimidir. Saç ekimi ile beraber kellik sorunu %99 oranda tamamen ortadan kaldırılır ve kalıcı saç köklerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi sağlanır.

Tüm bu saç dökülmesi nedenlerinin yanı sıra bazı kişiler şapka takmak, zayıf saç derisi hijyeni, saçları çok sık yıkamak, saç boyası kullanmak, saça şekil vermek için kullanılan kozmetik ürünler ve stresin de saç dökülmelerine neden olacağını savunmaktadır. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerde saç dökülmesi görülmesinin nedenleri arasında bu teoriler yer almamaktadır. Kimi zaman savunulan bu düşünceler doğrultusunda da saç dökülmeleri yaşanabilmektedir. Ancak bu dökülmeler sürekli ve kalıcı dökülmeler değildir. Saç kökleri kendini yenileyebilme özelliğine sahip olduğundan dolayı bu sorunlar ortadan vücut kendi kendine kaldırabilmektedir. Fakat genetik ve DHT iki ana sorundur ve kalıcı saç dökülmesine yol açmaktadır.

Benzer Yazilar

En İdeal Kondom Nasıl Seçilir?

Editor

Kelliği Gizlemenin İpuçları

Editor

Sakal Bakımında Son Trendler

Ahmet DOĞDU

İstenmeyen Tüylere Kalıcı Çözüm

Editor

Protein Tozu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Editor

Dümdüz Bir Karın İçin 7 Yol

Editor