Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Seyrek Sakal Problemleri

Erkeklerde Seyrek Sakal Problemleri

Erkeklerin ergenliğe girmesiyle beraber vücudunda kıllanmalar olur. Yüzünde sakal ve bıyıkları tüylenmeye başlar. Ancak bazı erkekler bu gelişimi geç gösterir ya da tüylenmeler seyrek gerçekleşir. Bu durumun ırsi yani genetik olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde seyrek sakal problemi sıkça görülen bir durumdur.

seyrek-sakal

Çoğu zaman erkeklerde seyrek sakal problemleri moral bozucu gözükebilir. Aslında her gün sakal tıraşı olmak, her gün tıraş olmak zorunda kalmak can sıkıcı ve cildi yıpratan bir durumdur. Ancak sakalın çıkmaması da aynı şekilde moral bozucu bir durum olabiliyor. Sakalı çıkmayan erkekler köse olarak adlandırılabilir.

serek-sakal-nedenleri

Erkeklerde seyrek sakal çıkmasının nedenleri

Erkeklerde sakal çıkmamasının iki bilinen sebebi vardır. Bunlardan ilki sakalın çıkmasına yardımcı olacak olan hormonun vücutta yeterli miktarda salgılanamamasıdır. Diper bir sebebi ise o bölgede kıllanmayı sağlayacak sakalın bulunmamasıdır. Her iki nedenin sonucunda vücutta kıllanma gözükmez.

sakallarda-seyreklik

Günümüzde sakalı çıkmayan erkeklere operasyonla müdahele mümkündür. Bu operasyon sonucunda vücudun operasyon uygulanan bölgesinde kıllanma gözükür. Erkeklerde seyrek sakal problemi bu şekilde çözülebilir. Sakal be bıyık çıkarmak adına bilimsel olmayan ancak uygulanan başka yöntemlerde mevcuttur.

erkeklerde-seyrek-sakal

Örneğin sakalın çıkmadığı bölgeye sarımsak sürülmesi bir çözüm olarak görülmüştür. Bir başka çözüm ise sakal çıkmayan bölgeyi tıraşlayarak o bölgedeki seyrek kılların güçlendirilmesi, hacim kazanmasını sağlama işlemidir. Alternatif bir başka çözümde seyrek sakal çıkan ya da hiç sakal çıkmayan bölgeye badem yağının uygulanmasıdır. Sakalın seyrek çıktığı böldeye badem yağı sürülerek sakalın güçlenmesi beklenir.

serek-sakal-nedenleri

Erkeklerde seyrek sakal probleminin giderilmesi bu problemi yaşayan bireyin özgüveni açısından önemlidir. Alternatif yöntemler dışında hormonlarda bir sorun olup olmadığı araştırılması gereken bir konudur.

Benzer Yazilar

Siyah Noktalarınızdan Kurtulmak için Bunları Uygulayın

Editor

En Popüler 4 Cinsel Mit

Ahmet DOĞDU

ERKEK SAĞLIĞI İÇİN ÖNEM TAŞIYAN TESTLER

Editor

Kulak Kıllarından Kurtulun

Ahmet DOĞDU

En İdeal Kondom Nasıl Seçilir?

Editor

Vajinismus Sorunuyla Karşılaşan Erkeklerin Yapması Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz