Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde Tiroit Hastalıkları

Tiroit bezi boynumuzun ön kısmında olup nefes borusunun önünde olup, Tiroit hormonu salgılayan organımızdır. Tiroit hormonunun görevini basitçe anlatmak gerekirse tiroit hormonu; sahip olduğumuz  bütün hücrelerin  hangi hızda çalışacaklarını ayarlar.

Tiroit Hastalığı En Çok Kadınlarda mı? Erkeklerde mi Görülür?

Tiroit bezinin büyümesinin ve işlevinin bozulmasının birçok sebebi vardır. Ülkemizdeki en yaygın neden ise iyot eksikliğidir. Tiroit hastalıkları erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Erkeklerde tiroit hastalığı 60 yaş  sonrası, kadınlarda ise 50 yaşından sonra fazlalaşmaktadır.

tiroit-testi.jpg

Erkeklerde Tiroit Hastalığı Kısırlık Yapar Mı?

Tiroit bezinin fazla çalışmasına hipertiroidi, az çalışmasına hipotiroidi denir. Tiroit bezinin sağlıklı çalışması üreme fonksiyonları için önemlidir. Tiroit bezinin az çalışması (hipotiroidi) durumunda sperm sayıları ve kalitesi etkilenerek spermlerin düzensiz ve yavaş hareket etmelerine ve sperm şekil bozukluğuna neden olduğundan, erkeklerde kısırlığa yol açabilir. Tiroit hormonunun fazla çalıştığı (hipertiroit) erkek hastalarda %70 oranında ereksiyon bozukluğu olduğu, göğüslerde büyüme ve libodada azalma olduğu görülmüştür. Bu durum cinsel yaşam kalitesini etkilemektedir.

tiroit-tedavisi-icin-hangi-doktora-gidilmeli.jpg

Tiroit Hastalığından Kaynaklı Kısırlığın Tedavisi Var Mı?

Geçmişte tiroit hormonlarının erkek kısırlığını etkilemediği düşünülmektedir. Günümüzde ise tiroit hormonlarının Sperm üretiminde önemli rolü olduğu anlaşılmıştır. Tiroit hastalıklarının tedavi edilmesi ile kısırlığın düzeldiği görülmüştür.

Tiroit Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Tiroit hastalıkları, Tiroit testi ile teşhis edilir. Tiroit testinde kandaki hormon seviyelerine( T3,T4,TSH) bakılarak, ultrasonografi, Sintigrafi, tiroit bezinden iğne ile örnek alınarak hastalığı teşhis edebilirsiniz..

erkeklerde-tiroit.jpg

Tiroit Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilmeli ?

Tiroit hastalıklarının kesin tedavisi Kompleks bir konudur. Tiroit hormonu Metabolizma hızımızı, deri ve saç kalitemizi, bağırsaklarımızın çalışması gibi birçok vücut fonksiyonlarının çalışmasını düzenlediği için tedavisi karışık bir konudur Öyleyse tiroit tedavisi için hangi doktora gidilmeli ; guatr hastası olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ,ilk olarak bir endokrinoloji uzmanına başvurmalısınız.

Benzer Yazilar

Prostat Kanserinde Umut Veren Yöntem: Fokal Tedavi

Editor

Erkeklerin En Büyük Hayali: Adonis Kasları

Ahmet DOĞDU

Sperm Kalitesini Artıran 8 Mucize Besin

Ahmet DOĞDU

Vejetaryenler sekste daha mı başarılı?

Ahmet DOĞDU

Sağlıklı Bir Metabolizma İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Ahmet DOĞDU

En Çok Talep Jinekomasti Ve Penis Büyütme Estetiğine

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz