Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde üreme sağlığı

 Beyler! Bu konuya dikkat lütfen!!!

Kadın ve erkeğin doğmalarıyla beraber üreme sağlıklarını tehdit edici birçok faktör oluşur. En önemli faktörlerden biri de dikkatsizliktir. Dikkat edildiği sürece üreme organlarını korumak çok kolaydır.

ERKEKLERDE ÜREME SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Bebeklik zamanından itibaren testislerin düzenli kontrol edilmesinde yarar vardır. Yumurtalıkların torba içine inmemesi gibi durumlar ilerde kısırlık gibi ciddi sorunları beraberinde getirir. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya olan kişilerin doktora başvurmalarında yarar vardır. Bu gibi durumlar oluşmuşsa bazen belli bir yaşa kadar beklenebilir. Beklenen süre içinde yumurtalar torba içine kendiliğinden de inebilir. Ancak çocuk iki yaşını geçmiş ve yumurtalar hala torba içine inmemişse mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

Sünnet, geleneksel olarak erkeklerde uygulanan bir işlemdir. Ancak çoğu zaman bilinçsizce yaptırılan sünnet ileride çocuğun bütün hayatını olumsuz etkiler. Yanlış yapılan sünnet ile idrar kanallarında ve peniste zedelenmeler oluşabilir. Hatta bazı durumlarda iktidarsızlık ve kısırlığa sebebiyet verebilir. Sünnetin uzman kişiler tarafından yaptırılmasında yarar vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da erkeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

En sık görülen ve üreme sağlığını tehdit eden nedenlerden biri de prostattır. Prostat en önemli üreme organıdır. 50 yaşını geçmiş erkeklerde daha sık görülür. Prostat kişide, kanser, idrar yolu enfeksiyonu ve prostatta büyüme gibi sağlık sorunlarına neden olur. Prostat hastalığının büyük bir kısmı geri çekme yöntemi uygulayan kişilerde görülür.

Benzer Yazilar

Daha Yakışıklı Olmak için 10 Sağlıklı Alışkanlık

Ahmet DOĞDU

Erkek Vücut Tipleri Nelerdir?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde meme kanseri riski

Ahmet DOĞDU

Doğru beslenme ile sperm kalitesi arttırıla bilirmi?

Ahmet DOĞDU

Oyun Bağımlıları Orgazm Güçlüğü Yaşıyor

Ahmet DOĞDU

Erkekte Cinsel Gücü Arttıran Egzersizler

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz