16.8 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Haz 22, 2019
Erkek Sağlık

Erkeklerde Varikosel Sorunu

Varis, genellikle bacaklarda görülen, toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu yazımızda sizlere, erkeklerin baş belası olan varisin bir türü sayılan varikoseli açıklayacağız.

Varikosel, erkekteki testislerden (yumurtalıklardan) kalbe dönen toplardamarlarda oluşan bir çeşit damar genişlemesidir. Daha da açık söyleyecek olursak, testislerde meydana gelen varise varikosel denir.

Varikoselin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Varikosel, erkeklerde testislerdeki toplardamarların genişleyip varisleşmesi sonucu içerisinde kan birikmesiyle oluşan bir hastalıktır. Genelde 20 yaşından sonra ortaya çıkar. Kısırlık problemi çeken erkeklerin çoğunda Varikosel vardır. Giyilen dar ve sert pantolonlar, kalıtsal (genetik) faktörler, uzun süre hareketsiz ayakta durmak veya uzun süre oturmak başlıca varikosel nedenleri olarak sıralanbilir.

varikosel-hastaligi-nedir.jpg

Varikoselin Belirtileri

Varikosel hastalarının bir kısmında hiçbir şikayet oluşmaz. Bu hastalarda hastalık, ancak yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda belirlenebilir. Bazı hastalarda ise belirgin şikayetler vardır. Bu hastaların testislerinde sürekli sancılar meydana gelir. Testislerde ağırlık hissi olur. Kişi, uzun süre ayakta durunca ağrı artar, uzandığında ise ağrılar azalır.
Sıcak havalarda ya da ayakta dururken, testislerdeki damarlar çok belirginleşir. Varikosel ilerlediğinde, testisler normal küçüklüğüne ulaşır ve yumuşar.

erkeklerde-varis-tedavisi.jpg

Varikosel Tedavisi

Erkeklerde varis tedavisi ameliyatla yapılmaktadır. Tedavinin başarı oranı erken teşhisle doğru orantılıdır. İleri varikosel hastaları için uygulanan varis ameliyatının başarı yüzdesi yüksektir. Erkeklerde varis ameliyatı temel olarak cerrahi bir ameliyattır, gözle ya da mikroskop kullanılarak kasık bölgesinden yapılan operasyonla testisten gelen toplardamarlar bağlanır. Doktorun ameliyatta mikroskop kullanması, testisi besleyen damarın korunmasını sağlar. Bu da ameliyattaki riskleri azaltır. Mikro cerrahi yöntemlerinin başarılı uygulanması ile tedavi edilen varikosel hastalarının spermiyogram değerlerinde ortalama % 50-60 düzelme sağlanabilir.

varikoselden-korunmak.jpg

Varikoselden Korunmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar

Varikoselden korunmak için testislerin hareketini kısıtlayan dar ve sert pantolonları tercih etmemek gerekir. Kot (dar ve sert) pantolonlar testislerin ısısını bozabilir, testislerin hem havalanmasını engeller; hem de yazın sıcak, kışın soğuk tutar.

Kısa Bir Not:

Sıcak su varisin oluşumunu ve ilerlemesini kolaylaştırır. Bu yüzden sıcak sulardan kaçınmak gerekir. 

Benzer Yazilar

Meditasyonun bilinmeyen faydası

Erkek Sağlık

Erkeklerin Korkulu Rüyası: Peyronie Hastalığı

Editor

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Doğal Çözüm Yolları

Editor

Gut Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Editor

Erkekler İçin Cilt Bakım Tüyoları

Editor

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Editor