Image default
Erkek Sağlık

ERKEKLERİN ALMASI GEREKEN MİNERALLER

Hormon üretiminde temel rol oynayan çinko, testosteron hormonunun salgılanmasını sağlar. Erkeklerin üreme sağlığını ve verimliliğini arttırır. Çinko prostat hücrelerin normal çalışabilmesi için gerekli olup testosteron seviyesi için çok önemli bir mineraldir. Düşük çinko seviyesi testosteron üretimini zayıflatır ve erkeklerde başlıca ölüm nedenlerinden biri olan prostat kanserine sebep olabilir. Yetersiz çinko seviyesi libido düşüklüğüne de sebebiyet verebilir.

B2 VİTAMİNİ (RİBOFLAVİN)

B vitaminleri, sinir sağlığına, kalp ve kan sağlığına, cilt ve göz sağlığına, ve hormonal fonksiyona katkıda bulunur.Riboflavin,prostat kanserine karşı korur. Yetişkin erkekler için günlük 1.3 mg yeterli olacaktır.Et,organ eti,bazı süt ürünleri özellikle peynirler ve bakliyatlarda bulunur.

OMEGA 3

Omega-3 asitleri hücresel yenilemeyi sağladığından, yaşlılıktan önce üreme yeteneğini korumaya yardımcı olur. Testosteron üretiminin iyileştirilmesine katkıda bulunur. Günlük alınması gereken miktar 600 mg çoklu doymamış asittir.OMEGA 3 en çok deniz ürünlerinde bulunur.

POTASYUM

Gerekli miktarda potasyum tüketiminin erkeklerde böbrek taşı oluşumunu yarı yarıya azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda karşımıza çıkmıştır. Günlük alınması gereken miktar 14 yaş ve üzeri için 4.7 gramdır. Potasyum açısından zengin gıdalar yeşil yapraklı sebzeler özellikle ıspanak ve baklagillerdir.

LİKOPEN

Likopen karpuza,pembe greyfurta ve domatese kırmızı rengi veren maddedir. Erkeklerde prostat kanserine karşı benzersiz bir koruma sağlayan bu madde,aynı zamanda çok etkili bir antioksidandır. Prostat, tüm erkekleri tehdit eden bir durumdur,bu rahatsızlığın en iyi doğal ilacı ise domatestir.

KOENZİM Q10

Parkinson hastalığı, erkeklerde sperm sayısı azlığı, HIV olan kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirir.Kırmızı et çeşitleri koenzim Q10 bakımından en zengin gıda grubudur. Bunun dışında bu mineral açısından en zengin balık türleri yağlı soğuk deniz balıkları olan somon ve ringadır.

KROM 

Günlük olarak alınması gereken miktar erkeklerde 35 mikrogram olan bu hayati mineral kas oluşumunu destekler, yaşlanmayı geciktirir. Krom esmer pirinç, tam buğday unu, kepekli makarna gibi tam tahıllı ürünlerde bol bulunur.

 

Benzer Yazilar

Sertleşme Bozukluğuna Neden Olan Unsurlar

Ahmet DOĞDU

İç Çamaşırı ile Uyuyan Erkekler Dikkat

Ahmet DOĞDU

Mutlu cinsel yaşamın sırrı burada saklı:Dokunmanın verdiği hazza odaklanın

Ahmet DOĞDU

Varikosel Erkekleri Tehtid Ediyor!

Editor

Sağlıklı Erkeklerde Periyodik Muayeneler

Ahmet DOĞDU

Hangi Ünlü Erkekler Estetik Tercih Ediyor?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz