Image default
Erkek Sağlık

Baba Olmak İsteyenlerin Dikkatine: Erkeklerin De Biyolojik Saati Var!

Genel kanı kadınların sadece çocuk sahibi olmak için belli bir biyolojik yaşı olduğu üzerine. Ancak, sadece kadınların değil erkeklerinde çocuk sahibi olması yaş ilerledikçe bir sorun haline gelebiliyor. Bu konuyu bugün sizler için irdeledik.

baba, erkek, erkeklerin biyolojik saati, baba olmak, hormonlar, salgılanan ormanlar, biyolojik saat nedir, erkeklerin de biyolojik saati var

                Biyolojik Saat Hayatımızın Her Yerinde!

Peki, biyolojik saat nedir? Hayatımız bir düzen halinde olduğu gibi bedenimizin de bir düzeni vardır. Bedenimizin işleyiş düzenin belli periyotları vardır bu düzen günlük olabilir ya da yıllarca süregelen bir düzen olabilir. Çocukluktan ergenliğe geçmemiz, ergenlikte salgılanan hormonlar ve daha sonra yetişkinliğe geçmemiz yıllar süren bir periyottur.  Aynı şekilde gündelik salgıladığımız hormonlarda var, gece salgılanan hormonlar, sabah salgılanan hormonlar… Bu metabolik durumların yani hormonların salgılanış düzenlerine biyolojik saat denir.

                Biyolojik Saatimizi Ayarlayabilir Miyiz?

Biyolojik saat nedir? Sorusunun ardından biyolojik saat nasıl ayarlanır? Sorusunu yanıtlamamız gerekir.  Bu sorunun yanıtı aslında bizim ona uymamızda yatıyor. Doktor Jan Dirk Fauteck dediği gibi “Biyolojik saatimize karşı gelerek yaşarsak mutsuz olur ve daha kısa sürede hastalanırız.”

baba, erkek, erkeklerin biyolojik saati, baba olmak, hormonlar, salgılanan ormanlar, biyolojik saat nedir, erkeklerin de biyolojik saati var

            Sabahları Erken Uyanmak Faydalı Mı?

Sabah 07:00 – 09:00 saatleri arasında uyanmak biyolojik saatimize göre mutluluğumuzu arttırmanın en iyi yollarından birisi. 09:00 – 12:00 arasında bilişsel işlerinizi halletmek için mükemmel bir zaman iken 14:00’e kadar olan güzel bir molanın ardından akşam 21:00’e kadar işlerinizi halledebilirsiniz. Saat 21:00’den sonra güzel bir dinlenme ve 00:00’dan sabaha kadar güzel bir uyku vücudunuzu dinç tutacaktır.

baba, erkek, erkeklerin biyolojik saati, baba olmak, hormonlar, salgılanan ormanlar, biyolojik saat nedir, erkeklerin de biyolojik saati var

            Biyolojik saat babalığı etkiliyor!

Biyolojik saat nedir? Sorusunun ardından biyolojik saat nasıl ayarlanır? sorusunu irdeledik. Şimdi sırada babalık var. Baba olmak elbette ki her erkeğin hayalidir. Bu hayalinize giden yolda çok önemli bir etken var, biyolojik saatiniz! Yapılan bir araştırmaya göre 30 yaş altındaki kadınların 40 ila 42 yaş arasındaki erkelerden hamile kalma olasılığı, 30 ila 35 yaş arasındaki erkeklerden hamile olabilme olasılığından yüzde 46 daha az. Bu da demek oluyor ki çocuk yapma fikrini çok ileri zamanlara ötelememek gerekiyor. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Biyolojik saat nasıl ayarlanır? Sorusunu baba olmak için soruyorsanız, bunun cevabı çok basit, bir an önce çocuk sahibi olmayı düşünmelisiniz.

Benzer Yazilar

Afrodizyak Besinler

Ahmet DOĞDU

Testosteron Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Vajinismus Sorunuyla Karşılaşan Erkeklerin Yapması Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Şiddet Eğilimi Ölçeği Nedir?

Editor

Çapkınlık Tarih Oluyor..

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Editor